Dobré noviny
Albumy legendárneho Deža Ursinyho čaká znovuzrodenie
SITA
SITA

Albumy legendárneho Deža Ursinyho čaká znovuzrodenie

Na trh prichádza prvá časť kompletnej reedície albumov Deža Ursinyho.

BRATISLAVA 20. júna - Vydavateľstvo OPUS zrealizovalo v spolupráci s Jakubom Ursinym a Ivanom Štrpkom jedinečný projekt na počesť hudobníka Deža Ursinyho.

Vydáva kompletnú reedíciu všetkých jeho trinástich originálnych albumov, pričom už v týchto dňoch prichádza na slovenský trh prvá časť série - dvojalbumy s názvami Komplet originálnych albumov No. 1 & 2 (Provisorium & Pevnina detstva), Komplet originálnych albumov No. 3 & 4 (Nové mapy ticha & Modrý vrch), Komplet originálnych albumov No. 5 & 6 (4/4 & Bez počasia).

Podmienkou na skompletizovanie tejto unikátnej reedície bolo získanie licencií od všetkých vydavateľov, ktoré zastrešovali albumy Deža Ursinyho. Na jeseň prídu na trh ďalšie štyri dvojalbumy, ktoré doplnia kompletné pôvodné dielo legendárneho hudobníka.

Je to spojenie geniálneho básnika a geniálneho hudobníka

Podľa hudobníkovho syna Jakuba Ursinyho mala byť reedícia titulov jeho otca na svete už dávno. "Skôr na to však neboli vytvorené podmienky. Ide o objemný projekt, hovoríme o trinástich albumoch a hudobný trh už nie je to, čo býval. Teraz budú okrem CD nosičov všetky albumy fanúšikom k dispozícii aj na iTtunes,“ uviedol.

"Keby bol Dežo napríklad Angličan, bolo by takéto dielo samozrejmosťou. Veci ako Dežove majú byť vždy kompletne na trhu,“ povedal dlhoročný spolupracovník, textár a priateľ Deža Ursinyho Ivan Štrpka.

"Ide o kongeniálnu dvojicu Ivan Štrpka - Dežo Ursiny. Geniálny textár a básnik na jednej strane a geniálny hudobník na druhej spojili svoje sily, aby vzniklo niečo nadčasové. V tomto regióne a možno aj na celom svete, nie je toto spojenie s ničím porovnateľné,“ skonštatoval Jakub Ursiny.

"Na Deža spomínam s veľkou vďakou ako na brata. Naša spolupráca bola dobre rozbehnutá jazda, bohužiaľ sa skoro skončila. Pri každom jednom albume sme obaja akoby znovu dostali jedinečnú príležitosť niečo vytvoriť. Najprv sme vznikli my, potom prišli slová našich albumov, hudba a nakoniec spev. Menilo sa to s nami a my s tým - aj Dežo to vždy tvrdil. A neboli žiadne výbuchy, s každým albumom prišiel iba posun,“ vysvetlil Štrpka.

"Bola to veľmi svojhlavá a osobitá persona s prísne nastavenými kritériami voči sebe aj voči druhým, či išlo o prácu alebo súkromný život,“ dodal na adresu otca Jakub Ursiny.

Bol to zakladateľ slovenskej rockovej hudby

Dežo Ursiny tvorí spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom trojicu zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby. V 70. rokoch minulého storočia po vydaní albumu Provisorium sa na päť rokov odmlčal a venoval sa predovšetkým profesii dramaturga krátkeho filmu.

Keďže anglické texty v tom čase neboli tolerované, trvalo dlho, kým si našiel partnera v oblasti slova. Stal sa ním spomínaný Ivan Štrpka, s ktorým vytvoril jednu z najpevnejších autorských dvojíc v slovenských rockových dejinách.

Albumy v kompletnej reedícii postupne vyjdú presne v tej podobe, v akej ich nahral Dežo Ursiny. "Tak boli pôvodne tvorené a ako jednotlivé tituly mali svoj zámer, ktorý by bonusy iba rušili. Čo sa týka masteringu, zhodli sme sa na tom, že nie je nutný, lebo pôvodný zvuk je v poriadku,“ uviedol Jakub Ursiny.

Výnimočnosť spojenia Dežo Ursiny - Ivan Štrpka si fanúšikovia budú môcť vychutnať v dvoch vlnách - prvá polovica reedície sa dostáva na trh v týchto dňoch, druhá polovica bude nasledovať v jesenných mesiacoch.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…