Dobré noviny
Sedem prekvapujúcich plusov pre chudnutie
SITA
SITA

Sedem prekvapujúcich plusov pre chudnutie

Dnes už snáď každý vie, že obezita spôsobuje srdcovo-cievne choroby či cukrovku. No povedali by ste, že hmotnosť má niečo dočinenia aj s alergiou či astmou?

BRATISLAVA 19. júna – Keď sa rozhodnete schudnúť, iste je vašou hlavnou motiváciou príjemný pohľad do zrkadla. V prípade ľudí s nadváhou a obezitou sa k tomu pripočíta zníženie rizika mnohých ochorení.

Vedci však postupne prichádzajú na ďalšie a ďalšie benefity zdravého chudnutia. Ponúkame vám tie najprekvapujúcejšie a dúfame, že si ich pridáte na zoznam dôvodov, prečo začať chudnúť.

1. Zmiernenie symptómov alergií a astmy

Medzi chudnutím a alergiami nie je na prvý pohľad žiadna súvislosť. No doktor Michael Wald a jeho kolegovia z New Yorku tvrdia, že jedno má významný vplyv na druhé. „Pre niektorých ľudí je nadváha spojená so zhoršením astmy a alergií. Vtedy sa totiž vytvára priveľká záťaž pre nadobličky, ktoré pomáhajú telu astmu a alergie zvládať. Okrem toho je nadváha aj bremenom pre dýchaciu sústavu a to môže zaktivovať symptómy astmy,“ vysvetlil Wald. Ak vás teda trápi astma či alergie, máte dôvod navyše na chudnutie.

2. Povedzte „zbohom“ bolestiam nôh

Nižšia hmotnosť znamená menší tlak na časť vášho tela, ktorá je pod najväčším tlakom – nohy. Aj štúdie už potvrdili, že ľudia s nadváhou, ktorých trápili bolesti nôh, sa po schudnutí tejto nepríjemnosti nadobro zbavili.

3. Povedzte „vitaj“ žiarivej pokožke

Podľa doktora Walda nadváha ovplyvňuje pokožku v mnohých smeroch. „Elasticita kože a jej farba sa menia v závislosti od problémov s výživou,“ vysvetľuje. Sladkosti môžu podľa neho spôsobovať blednutie kože a kruhy pod očami môžu byť znakom anémie z nedostatku železa, proteínovej anémie, cukrovky alebo záťaže z rôznych iných zdrojov. Keď sa rozhodnete chudnúť, bez zdravej stravy bohatej na množstvo výživných látok to iste nepôjde a tým určite skrásnie aj vaša pokožka.

4. Zmiernenie bolestí pri artritíde

Zápalové ochorenie kĺbov, akým je artritída, spôsobuje nemalé ťažkosti a silné bolesti. Najnovšia štúdia, do ktorej sa zapojilo 87 ľudí s kolennou artritídou, dokázala, že ľudia, ktorí schudli a zbavili sa tým nadváhy, mali citeľne nižšie bolesti, celkovo sa zlepšil ich zdravotný stav a vrátila sa im chuť do života.

5. Dobrá nálada

Pri nadváhe váš organizmus nie je v rovnováhe, čo vplýva aj na hormóny ovplyvňujúce náladu. Mnoho ľudí s nadváhou a obezitou veľmi často trpí depresiami, ktoré znižujú pravdepodobnosť, že človek sa vzchopí a s chuťou sa pustí do cvičenia a zdravého stravovania. A tak sedia doma, prejedajú sa a napchávajú sa antidepresívami, ktoré ručičku na váhe posunú ešte viac doprava.

Obézne ženy tiež omnoho horšie zvládajú premenštruačný syndróm, pretože množstvo tuku znemožňuje snahu tela o hormonálnu rovnováhu. Preto treba nájsť čo najviac sily a energie a pustiť sa do boja s kilami. Po ťažkých začiatkoch sa určite začnete cítiť lepšie aj po psychickej stránke.

6. Lepšia pamäť

Verte či nie, potvrdili to už aj vedecké štúdie. Je naozaj pravda, že s úbytkom hmotnosti sa zlepší vaša pamäť. Ak si chcete život užívať naplno a neznervózňovať sa zakaždým, keď zabudnete, čo ste to chceli kúpiť alebo kde ste dali kľúče, zbavte sa nadváhy a všetko pôjde lepšie.

7. Zdravší spánok

Vidina zdravého a pokojného spánku je tiež silnou motiváciou na chudnutie. Vedci pozorovali 264 ľudí, ktorí trpeli syndrómom spánkového apnoe, teda poruchou regulácie dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní počas spánku. Tí, ktorí výrazne schudli, spánkové apnoe zredukovali na polovicu.

Zdroj: www.everydayhealth.com

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?