Dobré noviny
Nemecko pripúšťa, že Atény dostanú dlhší čas na reformy
SITA
SITA

Nemecko pripúšťa, že Atény dostanú dlhší čas na reformy

Medzinárodný menový fond a skupina najvyspelejších krajín sveta G7 vyjadrili odhodlanie spolupracovať s novou gréckou vládou pri plnení reforiem.

BERLÍN 18. júna - Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle v nedeľu vyhlásil, že podmienky záchranného programu pre Grécko v objeme 130 mld. eur nemožno otvárať, Atény však môžu dostať na ich splnenie dlhší čas.

"Dohody nemožno zásadne meniť, viem si ale predstaviť, že by sme mohli opäť hovoriť o časovej osi vzhľadom na to, že voľby vyvolali v Grécku patovú situáciu, v dôsledku ktorej by nemali trpieť normálni občania," uviedol Westerwelle pre nemeckú televíznu stanicu ARD po tom, čo prvé odhady z gréckych parlamentných volieb naznačili tesné víťazstvo proeurópskej Novej demokracie nad radikálnou ľavicovou stranou SYRIZA.

"Reformám sa ale nemožno vyhnúť. Grécko musí zotrvať pri tom, čo sa dohodlo. Ak Grécku povieme, že bez ohľadu na to, na čom sme sa dohodli, to už neplatí, tak potom budeme problém so všetkými ostatnými krajinami, ktoré usilovne a vytrvalo reformujú," zdôraznil nemecký minister.

Na základe dohody o finančnej pomoci má Grécko do roku 2014 znížiť svoj deficit verejných financií pod 3 % HDP. Líder strany Nová demokracia Antonis Samaras vyzval na posunutie tohto termínu o dva roky.

Zotrvanie Grécka v eurozóne a dodržiavanie podmienok, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci, je "v záujme všetkých".

V reakcii na výsledky gréckych parlamentných volieb to uviedla v nedeľu skupina najvyspelejších krajín sveta G7. "Vítame odhodlanie eurozóny usilovať sa v partnerstve s novou gréckou vládou o to, aby (krajina) zostala na ceste reforiem a udržateľnosti v rámci eurozóny," uvádza sa vo vyhlásení.

Pripravenosť na spoluprácu s novou gréckou vládou v nedeľu vyjadril aj Medzinárodný menový fond (MMF). "Berieme na vedomie výsledok volieb v Grécku a sme pripravení spolupracovať s novou vládou, aby sme Grécku pomohli dosiahnuť jeho cieľ obnovy finančnej stability, hospodárskeho rastu a pracovných miest," uviedol hovorca MMF.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…