Dnes večer spozná slovenská verejnosť laureátov Krištáľového krídla
TASR
TASR

Dnes večer spozná slovenská verejnosť laureátov Krištáľového krídla

V jubilejnom 20. ročníku udeľovania tohto prestížneho ocenenia si ho za rok 2016 prevezme 11 osobností slovenskej umeleckej, vedeckej a profesijnej sféry.

Krištáľové krídlo — Foto: TASR

Bratislava 29. januára (TASR) – Už dnes večer spozná slovenská verejnosť nových držiteľov ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2016. V jubilejnom 20. ročníku udeľovania tohto prestížneho oceňovania si ho prevezme 11 osobností slovenskej umeleckej, vedeckej a profesijnej sféry v kategóriách Divadlo a audiovizuálne umenie, Filantropia, Hospodárstvo, Hudba, Medicína a veda, Publicistika a literatúra, Rock Pop Jazz, Šport a Výtvarné umenie. Galavečer Krištáľového krídla odvysiela v priamom prenose Jednotka RTVS od 20.25 hod.

Mimoriadnym je ocenenie za celoživotné dielo, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla. Mimoriadnu cenu si v tomto ročníku prevezmú na javisku Slovenského národného divadla v Bratislave hudobník Marián Varga a manažér, športovec a filantrop Andrej Glatz.

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie sú nominovaní Peter Hledík, Zuzana Mauréry a Michal Kubovčík, za filantropiu Ondrej Vrábel, Soňa Findorová a Terézia Drdúlová, v kategórii Hospodárstvo Martin Krekáč, Štefan Máj a Vladimír Bakeš. Za oblasť hudby Rastislav Štúr, Ivan Šiller a Dalibor Karvay, v kategórii Medicína a veda sú v trojici nominovaných Matej Ruttkay, Michal Mego a Milan Profant, za oblasť publicistiky a literatúry Daniel Hevier, Ľubica Hargašová a Marián Pauer. Trojicu v kategórii Rock, Pop, Jazz tvoria Igor Timko, Celeste Buckingham a Juraj Bartoš, za oblasť športu Dominika Cibulková, Marek Hamšík a Ladislav a Peter Škantárovci, v kategórii Výtvarné umenie Palo Macho, Filip Kulisev a Ján Berger.

Moderátormi galavečera budú herci Helena Krajčiová a Marián Mitaš, režisérom večera je Nikita Slovák. V programe vystúpia Mária Čírová, Jana Kirschner, Celeste Buckingham, Vladis, Robo Papp, Thomas Puskailer a ďalší umelci.

Je toho naozaj dosť veľa, hlavne po olympiáde, pred ňou sme vlastne celý čas trávili tréningami, po olympiáde tým, že sme mali veľa mediálnych akcií, eventov, všetko zvládame vďaka rodinám,“ povedali pre TASR súrodenci Škantárovci.

Nominácia je pre mňa veľká česť, pretože viem, kto všetko získal toto ocenenie predo mnou, Peter Dvorský, Dalibor Jenis, Pavol Bršlík sú veľké osobnosti, na druhej strane nominácia na podobné ocenenie znamená, že si ľudia vážia, koľko času a energie som investoval do skúšania a samotného koncertovania. Teším sa, že sa počas galavečera stretnem s ďalšími osobnosťami,“ uviedol pre TASR nominovaný Dalibor Karvay.

Ponuku na réžiu galavečera beriem hlavne ako uznanie mojej predchádzajúcej práce, každý vie, že nerobím žánre, ktoré sú podľa nejakého kódexu alebo majú rukoväť, ako sa majú robiť. Takže nemusí človek robiť iba tie veľkolepé nablýskané šou, aby bol oslovený k podobným programom. Je skôr krajšie vystavať program za menej peňazí, ale s väčším duševným obsahom,“ doplnil režisér Nikita Slovák.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…