Dobré noviny
Film Nickyho rodina premietali v Afrike, mal veľký úspech
SITA
SITA

Film Nickyho rodina premietali v Afrike, mal veľký úspech

Nickyho rodina získala doposiaľ 23 medzinárodných ocenení. V novembri film premietnu v troch čínskych mestách.

BRATISLAVA 16. júna - Medzinárodne oceňovaný film Nickyho rodina (2011) premietali v rámci 21. Európskeho filmového festivalu v Keni.

Príbeh Nicholasa Wintona a detí, ktoré počas druhej svetovej vojny zachránil, sa tak po prvý raz dostal k divákom a diváčkam na africkom kontinente.

Film na základe výberu Slovenského filmového ústavu odporučil organizátorom podujatia slovenský veľvyslanec Michal Mlynár.

"Je to najlepší film, aký som vôbec na prehliadke videla,“ uviedla kenská producentka Ann Kinyanjui, ktorá prejavila aj záujem o spoluprácu.

"Toto bolo to najlepšie, čo som za dlhé roky videl zo slovenskej produkcie,“ vyjadril sa po premietaní v Mombase švajčiarsky fotograf Beat Presser.

Film získal 23 ocenení

Film premietli aj školákom vo výberovej Aga Khan Academy, kde s nimi celú vyučovaciu hodinu diskutovala zástupkyňa tvorcov filmu na festivale.

V nedeľu premietnu film na MFF kreatívneho dokumentu Makedox v macedónskom Skopje. Na tejto udalosti v Memoriálnom múzeu sa zúčastní aj veľvyslanec Slovenskej republiky Robert Kirnág.

Nickyho rodina získala doposiaľ 23 medzinárodných ocenení a žiadosti o premietanie na festivaloch stále prichádzajú. V novembri film premietnu v rámci prehliadky európskej kinematografie v troch čínskych mestách.

Film v réžii Mateja Mináča hovorí príbeh Nicholasa Wintona, ktorý v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy 669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch.

Winton nič nepovedal ani manželke

Napriek veľkému humánnemu skutku sa Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke.

Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.

O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy.

V Nickyho rodine sa viac zameral na jednotlivé osudy zachránených detí z Československa. Zo zoznamu 669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení.

Agentúru SITA informovala Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production.

Už ste čítali?