Alexander Slafkovský vybojoval vo Francúzsku bronz

Finálovú jazdu na pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau najlepšie zvládol domáci kanoista Tony Estanguet.

PAU 16. júna - Po sobotnom bloku finále na pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau stúpala na stožiar aj slovenská vlajka.

Zaslúžil sa o to kanoista Alexander Slafkovský, ktorý v C1 mužov obsadil tretiu priečku.

Hneď za ním štvrtý skončil Matej Beňuš. Slovensko malo svoje želiezka aj vo finále K1 mužov. Martin Halčin v ňom skončil siedmy, Ján Šajbidor ôsmy.

Najúspešnejší boli v sobotu domáci Francúzi. Tony Estanguet neuveriteľne suverénnym spôsobom triumfoval v C1. Dosiahnutým časom by skončil medzi kajakármi druhý. V K1 mužov triumfoval jeho krajan Etienne Daille.

Iba v C1 žien sa museli reprezentanti usporiadateľskej krajiny uspokojiť "len" so striebrom, keď najrýchlejšou bola Austrálčanka Rosalyn Lawrenceová.

Dvojnásobný olympijský víťaz, päťnásobný majster sveta a majiteľ štyroch titulov európskeho šampióna Tony Estanguet o takmer osem sekúnd zdolal strieborného Grzegorza Kiljaneka z Poľska.

Bronz si z francúzskej strany Pyrenejí odváža Slovák Alexander Slafkovský. Ten tým opäť potvrdil svoju pozíciu tohtoročnej slovenskej singlovej jednotky. O striebro ho obral dotyk na 21. bránke z 25 na trati. K času mu zaň rozhodcovia podľa pravidiel pridali dvojsekundovú penalizáciu. Strieborný Poliak Grzegorz Kiljanek ho zdolal o 9 stotín (0,09) sekundy.

Štvrté miesto vybojoval Beňuš

Hneď za Slafkovským na štvrtej priečke skončil Matej Beňuš. Po prvenstve v piatkovej kvalifikácii bol najrýchlejší aj v semifinále. V rozhodujúcej jazde však nedokázal svoj výkon zopakovať. Štvrté miesto je však potvrdením, že stále patrí medzi absolútnu svetovú elitu.

Ďalší Slovák Karol Rozmuš obsadil v semifinále 13. miesto a nekvalifikoval sa do priamych bojov o medaily. Patrik Gajarský neuspel už v kvalifikácii, kde skončil tridsiaty ôsmy, do semifinále postupovalo iba prvých tridsať kanoistov.

Michal Martikán, ktorý si minulý týždeň na pretekoch Svetového pohára vo waleskom Cardiffe vybojoval miestenku na svoju piatu olympiádu v kariére, preteky v Pau vynechal. V K1 mužov triumfoval domáci Francúz Etienne Daille. O viac ako sekundu za ním zaostal Čech Jan Vondra, bronz bral Austrálčan Lucien Delfour.

Halčin jazdu pokazil

Z tria Slovákov v štartovom poli tejto tradične najpočetnejšej kategórie skončil najvyššie Martin Halčin. Ani jemu sa však finálová jazda vôbec nevydarila. Bol pomalý a ešte si aj dvakrát "ťukol" do bránky, za čo mu podľa pravidiel pribudli k dosiahnutému času štyri trestné sekundy. Celkovo obsadil 7. priečku. Už postupom do finále ale bývalý juniorský majster sveta a Európy potvrdil svoje postupné etablovanie sa do širšej svetovej seniorskej špičky.

Ján Šajbidor išiel do finále z vynikajúcej druhej pozície. Osudnou sa mu stala protivodná 13. bránka. Neprešiel ňou a to preňho znamenalo 50-sekundovú penalizáciu. Vo výsledkovej listine finále sa zaradil hneď za Halčina na 8. miesto.

Tretí slovenský kajakár v štartovom poli Kamil Kaniščák skončil už v semifinále. Až päťkrát v ňom sa nedovolene dotkol tyčky bránky, s desiatimi trestnými sekundami obsadil 28. miesto. Do finále postúpilo iba desať najlepších. Za ním už boli iba pretekári, ktorí vynechali jednu alebo viac bránok. Pritrafilo sa to aj úradujúcemu majstrovi sveta z vlaňajšieho svetového šampionátu v Čunove, Slovincovi Petrovi Kauzerovi.

V záverečnom finále C1 žien zvíťazila Austrálčanka Rosalyn Lawrenceová. Striebro si vybojovala domáca Caroline Loirová, bronz patrí Češke Kateřine Hoškovej. Slovensko v kategórii kanoistiek nemalo zastúpenie.

Výsledky - finále:

C1 muži: 1. Tony Estanguet (Fr.) 100,79 (0), 2. Grzegorz Kiljanek (Poľ.) 108,61 (2), 3. Alexander Slafkovský 108,70 (2), 4. Matej Beňuš (obaja SR) 109,14 (0), 5. Thibaut Vielliard (Fr.) 109,16 (2), 6. Jan Benzien (Nem.) 110,22 (0),... nepostúpil do finále 13. Karol Rozmuš 114,90 (2),... nepostúpil do semifinále 38. Patrik Gajarský (všetci SR)

K1 muži: 1. Etienne Daille (Fr.) 100,17 (2), 2. Jan Vondra (ČR) 101,46 (0), 3. Lucien Delfour (Aus.) 105,40 (2), 4. Fabian Dörfler (Nem.) 106,17 (2), 5. Ciaran Haurteau (Ír.) 106,32 (4), 6. Daniele Molmenti (Tal.) 108,78 (6), 7. Martin Halčin 113,35 (4), 8. Ján Šajbidor 153,57 (50),... nepostúpil do finále 28. Kamil Kaniščák (všetci SR) 121,05 (10)

C1 ženy: 1. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 136,77 (0), 2. Caroline Loirová (Fr.) 140,79 (4), 3. Kateřina Hošková (ČR) 142,91 (2), 4. Claire Jacquetová (Fr.) 146,83 (2), 5. Anna Kašparová (ČR) 164,42 (6), 6. Alexandra McGeeová (Kan.) 172,74 (2)