Turecký klub zastavil Ružu v pohárovej Európe

Vicemajsterky Slovenska mali v Turecku proti finalistovi minulého ročníka EP FIBA v prvom polčase herne i strelecky navrch, ale po zmene strán demonštroval domáci tím svoju silu.

KAYSERI 14. februára - Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali vo štvrtkovom odvetnom stretnutí Európskeho pohára FIBA 2012/2013 na palubovke tureckého tímu Kayseri Kaski spor 65:73 (36:35).

V kombinácii s minulotýždňovým domácim nezdarom 60:79 ukončili svoje už beztak "nadplánové" účinkovanie v tohtosezónnej edícii kontinentálnej pohárovej súťaže číslo 2. Vo vyraďovacej časti rozhoduje počet víťazstiev, resp. súčet skóre z oboch duelov.

Vicemajsterky Slovenska mali v hale Kadir Has Spor Salonu proti neúspešnému finalistovi lanského ročníka EP FIBA v prvom polčase herne i strelecky navrch, ale po zmene strán demonštroval domáci tím svoju silu.

Kayseri bude bojovať o trofej s ruským klubom Dinamo Moskva, ktorý v druhom semifinále vyradil Čevakatu Vologda.

Kayseri Kaski spor (Tur.) - MBK Ružomberok (SR) 73:65 (16:20, 19:16, 27:17, 11:12), prvý zápas 79:60, do finále postúpilo Kayseri

Najviac bodov Kayseri: A. Jonesová a Maltsiová po 18, Sandersová 10

Zostava a body Ružomberka: Kmeťová 11, Minčíková 7, Černáková a Parkerová po 6, Holmesová 4 (K. Tetemondová 20, Anderssonová 5, Lukačovičová a D. Baburová po 3, Brezániová 0)

TH: 35/27 - 26/19, fauly: 24 - 28, trojky: 4 - 8, 7000 divákov

Veronika Černáková po polminúte hry odistila ružomberský trojkový guľomet a odštartovala stíhaciu jazdu hostiek za "nemožným". Hráčky MBK sa do polovice 13. min až šesťkrát presadili spoza veľkého oblúka, ale v sympatickej snahe ponaháňať manko z prvého súboja ich brzdili chyby. V prvom polčase stratili až 13 lôpt, z čoho domáce vyťažili 12 bodov.

Pri streleckej chuti bola najmä zlatá americká reprezentantka z londýnskych OH 2012 Asjha Jonesová, ktorá ovládla svoj podkošový revír (v I. polčase 14 bodov + 5 doskokov).

Basketbalistky Kayseri razantne vstúpili do druhej polovice súboja a v 25. min získali dvojciferný náskok 53:43. Na zvyšok duelu mal tento fakt podstatný vplyv, Ružomberčanky sa v súčte skóre z oboch stretnutí dostali na číslo -29, takže prevýšiť takéhoto súpera rozdielom 30 bodov bolo nepredstaviteľné.

Reakcie:

Štefan Svitek (tréner Ružomberka): "Odohrali sme dva diametrálne odlišné polčasy. Prvý bol z našej strany veľmi vydarený, máločo môžem dievčatám vyčítať, dobre sme bránili a posúvali si loptu v útoku. Strely, ktoré sme \'mali\' premeniť, skončili v koši. Druhá polovica duelu však bola katastrofálna, chýbala organizácia hry, streľba bola na úrovni 20 percent."