Dobré noviny
Začína sa jubilejný 20. ročník Art Film Festu
SITA
SITA

Začína sa jubilejný 20. ročník Art Film Festu

Návštevníci festivalu sa môže tešiť na herecké osobnosti ako Emmanuelle Béart, Miroslav Donutil či Sir Ben Kingsley.

BRATISLAVA 16. júna - V sobotu krátko po poludní odštartuje projekciou snímky Lena (2011) režiséra Christophea Van Rompaeya 20. ročník Art Film Festu.

Podujatie, ktoré sa bude konať od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne, ponúkne 159 filmových lahôdok, z toho 88 celovečerných a 71 krátkych, pričom návštevníci sa budú môcť každý deň zabaviť aj na koncerte vo festivalovej kaviarni Kursalon.

Na Art Film Fest opäť zavítajú viaceré delegácie k filmom a organizátori udelia domácim a zahraničným osobnostiam tradičné ocenenia.

Počas úvodného víkendu si cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu prevezme francúzska herečka Emmanuelle Béart, ktorá vo festivalovom parku vlastnoručne pripevní mosadznú plaketu so svojím menom.

Ocenenie Zlatá kamera na začiatku Art Film Festu dostane jeden z najuznávanejších ruských režisérov Andrej Končalovskij a jeden z najvýznamnejších slovenských kameramanov Dodo Šimončič.

Český herec Miroslav Donutil si cenu Hercova misia prevezme 20. júna a na záver Art Film Festu zavíta do Trenčianskych Teplíc oscarový herec Sir Ben Kingsley.

Cena Zlatá kamera poputuje na koniec festivalu do rúk významného slovenského dramaturga a režiséra Rudolfa Urca. Všetci ocenení budú vo festivalových kinách osobne uvádzať svoje filmy.

Na 20. ročníku Art Film Festu uvedú snímku Láska režiséra Michaela Hanekeho, ktorá triumfovala na 65. ročníku Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v Cannes, kde získala najprestížnejšie ocenenie - Zlatú palmu.

Pre 70-ročného režiséra je to už druhá Zlatá palma, prvú dostal za drámu Biela stuha (2009).

Slovenskí diváci si na festivale budú môcť v exkluzívnej predpremiére pozrieť aj snímku Za kopcami rumunského režiséra Cristiana Mungia, ktorého film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (2007) získal Zlatú palmu v Cannes v roku 2007.

Tentoraz si z Francúzska odniesol cenu za najlepší scenár a herečky Cristina Flutur a Cosmina Stratan v Cannes nenašli premožiteľky v kategórii Najlepšia herečka.

Ďalším lákadlom bude novinka kanadského režiséra Davida Cronenberga s názvom Cosmopolis s Robertom Pattinsonom v hlavnej úlohe.

Pozoruhodnou snímkou je dielo Divosi argentínskeho režiséra Alejandra Fadela.

Film získal na MFF v Cannes ocenenie v sekcii Týždne kritiky, na Art Film Feste bude súťažiť o Modrého anjela. Festival uvedie aj najnovšiu komédiu legendárneho Woodyho Allena Do Ríma s láskou.

Snímku zatiaľ premietli len v dejisku príbehu a Art Film Festu sa ju podarilo získať na exkluzívnu projekciu - na festivalové plátna sa dostane prvýkrát od talianskej premiéry.

O Modrom anjelovi rozhodne aj Srdjan Karanović

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude o Modrého anjela súperiť 12 filmov, ktoré už majú na konte ocenenie zo známych festivalov Sundance, Locarno či Berlinale.

Na Art Film Feste sa budú uchádzať o ceny Modrý anjel za najlepší film, réžiu, herca a herečku.

O tom, kto trofeje získa, rozhodne päťčlenná medzinárodná porota, ktorej bude predsedať srbský režisér Srdjan Karanović.

Jej ďalšími členmi budú: Ronald Bergan, Peter Hames, Martin Repka a Margarethe Tiesel.

O Modrého anjela pre najlepší krátky film sa bude v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov uchádzať 37 snímok z celého sveta, vrátane nominantov na Oscara. O tom, kto získa Modrého anjela pre najlepší krátky film, rozhodne trojčlenná porota v zložení: Jairo Boisier Olave, Tim Redford a Radka Weiserová.

Bohatú ponuku filmových titulov prinesú aj sekcie Okolo sveta, Európske zákutia, Česká radosť, Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Focus: Nový britský film či Nočná prehliadka.

Pocta klasickému kinu

V sekcii Slovenská sezóna zhliadnu diváci domáce novinky, medzi nimi film Mareka Ťapáka Tanec medzi črepinami, novú komédiu Juraja Krasnohorského Tigre v meste, film režiséra Stanislava Párnického Dušičky seniorov, ale aj pozoruhodnú snímku Mareka Šulíka a Jany Bučky z rómskej komunity Zvonky šťastia. Čerešničkou v programe bude tematická sekcia Pri vychádzaní z kina, ktorú uvádza Art Film Fest pri príležitosti svojho 20. jubilea.

Výber filmov je chválou a poctou klasickému kinu a klasickým 35-milimetrovým filmovým kotúčom, ktoré onedlho definitívne prejdú do histórie. V programe podujatia bude zastúpených dovedna 46 krajín.

Na festivalových návštevníkov čaká aj bohatá hudobná nádielka. Kursalon v Trenčianskych Tepliciach bude hudbou žiť každý večer už tradične v réžii všestranného hudobníka Oskara Rózsu.

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň, Kinostane a Kúpeľnej dvorane, v Trenčíne sa bude premietať v ArtKine Metro, v dvoch sálach Cinemaxu a Kinematografe na hlavnom trenčianskom námestí.

Vstupné na festival

Vstupenka, ktorá návštevníkovi festivalu umožní vstup na vybrané premietanie, bude stáť 2 eurá. Jednodňová permanentka sa bude dať kúpiť za 5 eur a trojdňová za 10 eur.

Štandardný 8-dňový cinepass, ktorý umožňuje držiteľovi vstup na verejné festivalové projekcie i sprievodné podujatia festivalu do naplnenia kapacít jednotlivých sál, sa bude dať na mieste kúpiť za 30 eur.

Študenti za takúto permanentku zaplatia 10 eur. Dôchodcovský cinepass bude stáť na mieste len 2 eurá (seniori z Trenčianskeho kraja) a 5 eur (ostatní seniori).

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…