Yeti odomkol vody Štrbského plesa, začala člnkovacia sezóna
SITA
SITA

Yeti odomkol vody Štrbského plesa, začala člnkovacia sezóna

Starosta Štrby odomkol vody Štrbského plesa, člnkovať sa bude do októbra.

POPRAD 15. júna – Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa v piatok začala nová člnkovacia sezóna. Tento rok je to malé, päťročné jubileum od obnovenia člnkovania na plese.

Vody Štrbského plesa odomkol už tradične starosta Štrby Michal Sýkora. Tentoraz na odomykanie použil nový drevený kľúč. Pri otváraní novej člnkovacej sezóny mu asistovali maskot Štrbského Plesa medveď Štrbko a spolu s ním aj vlk a dokonca aj Yeti.

Starosta verí, že tohtoročná sezóna bude ešte lepšia ako tie predchádzajúce. Posledné dve letné sezóny zaznamenali na Štrbskom Plese viac návštevníkov, aj napriek tomu, že sa ešte stále hovorí o dopadoch krízy.

Dnešné otvorenie člnkovacej sezóny je zároveň prvým zo série podujatí, ktoré pripravili samosprávy a podnikatelia z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry pre návštevníkov slovenských veľhôr. Hneď v sobotu sa pri Chate pri Popradskom plese uskutoční slávnostné otvorenie tatranských dolín.

Tento rok pripravil prevádzkovateľ člnkovania na Štrbskom plese 15 väčších a menších člnov. Pred touto sezónou pribudli tri nové člny. „Hlavne v auguste boli problémy s nedostatkom člnov. Stávalo sa, že ľudia museli čakať aj dve hodiny na voľný čln,“ uviedol Martin Kudas zo spoločnosti Tatry Mountain Resorts.

Vlani vypravili z prístaviska na Štrbskom plese vyše 3 200 lodí, na ktorých sa previezlo takmer 9 700 turistov. V roku 2010 ich bolo okolo 8 000. Ani minulý rok sa nezaobišiel bez toho, aby sa niekto nedobrovoľne nevykúpal. „Mali sme dve posádky kúpačov. Jedna sa namočila hneď pri nastupovaní do člna a druhou bola skupina podgurážených mladíkov,“ dodal Martin Kudas.

Po týchto skúsenostiach prijali opatrenia, aby k podobným udalostiam nedošlo. K základným pravidlám člnkovania na Štrbskom plese platí, že do člna majú zákaz vstupu deti mladšie ako tri roky, deti do 15 rokov majú povinnosť nosiť záchranné vesty. Pre všetkých platí pravidlo, že musia byť stále na dohľad obsluhe.

K podmienkam vstupu na čln patrí aj to, že nemôžu so sebou brať žiadnu batožinu. Z člna je tiež zakázané kŕmiť ryby plávajúce v Štrbskom plese. Všetci návštevníci si musia uvedomiť, že celé Štrbské pleso sa nachádza v piatom, najvyššom stupni ochrany prírody.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…