Dobré noviny
Barack Obama udelil Šimonovi Peresovi medailu slobody
SITA
SITA

Barack Obama udelil Šimonovi Peresovi medailu slobody

Izraelský prezident Peres dostal ocenenie len menej ako päť mesiacov pred ostro sledovanými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Obama pokúsi o svoje znovuzvolenie.

WASHINGTON 14. júna - Americký prezident Barack Obama v stredu izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi udelil Prezidentskú medailu slobody, ktorá je vôbec najvyšším štátnym civilným vyznamenaním v USA.

Peresa ešte predtým spoločne s viacerými prominentnými hosťami vrátane exprezidenta Billa Clintona pozval na večeru v Bielom dome.

Obama sa tým podľa amerických médií prihlásil k tradícii zachovávania blízkych vzťahov medzi USA a židovským štátom, ktoré ale za jeho pôsobenia boli často napäté.

Americký prezident svojho izraelského partnera ocenil za to, že svojmu štátu venoval "celý svoj život" a považuje ho preto za jeho "esenciu". "Žiadny človek neurobil pre vybudovanie nášho spojenectva a v priblížení našich národov toľko veľa za tak veľa rokov, ako líder, ktorého dnes oceňujeme," vyhlásil Obama tesne predtým, ako Peresovi udelil vzácnu medailu. Osemdesiatosemročného prezidenta pritom oslovil ako "priateľa".

Peres dostal ocenenie len menej ako päť mesiacov pred ostro sledovanými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Obama pokúsi o svoje znovuzvolenie.

Predstavitelia konkurenčnej Republikánskej strany ho pritom obviňujú z oslabenia vzťahov medzi USA a Izraelom, najmä v súvislosti s viacerými spormi s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Už ste čítali?