Dobré noviny
Baracka Obamu definitívne vyhlásili za víťaza volieb v USA
SITA
SITA

Baracka Obamu definitívne vyhlásili za víťaza volieb v USA

Išlo o formálnu ceremóniu, na ktorej členom Kongresu odovzdali hlasy voliteľov za jednotlivé štáty.

WASHINGTON 5. januára - Americký Kongres v piatok takmer dva mesiace po voľbách formálne potvrdil znovuzvolenie Baracka Obamu za prezidenta USA.

Išlo síce o formalitu, ústava ju však vyžaduje. Ide o pozostatok z dávnych čias, keď komunikácia nebola na rovnakej úrovni ako je tomu dnes.

Členovia volebných okrskov vtedy s hlasovacími hárkami museli prejsť tisícky kilometrov len na koňoch, čo trvalo dlhé týždne a mesiace.

Členom Kongresu odovzdali hlasy takzvaného Kolégia voliteľov. Ide o orgán, ktorý je zložený celkovo z 538 členov. Jednotlivým americkým štátom prináleží istý počet voliteľov v závislosti od ich ľudnatosti.

Ak sa niektorému z kandidátov v tom-ktorom štáte podarí získať nadpolovičnú väčšinu z celkového počtu hlasujúcich obyvateľov, získava hlasy všetkých voliteľov. Obamovi sa ich v novembrových voľbách podarilo získať 322, zatiaľ čo Romneymu len 206.

Piatkovému formálnemu aktu odovzdávania hlasov voliteľov predsedal viceprezident Joe Biden, ktorý pôsobí aj ako šéf amerického Senátu.

Už ste čítali?