Dobré noviny
Václav Klaus vyhlásil k 20. výročiu samostatnosti amnestiu
SITA
SITA

Václav Klaus vyhlásil k 20. výročiu samostatnosti amnestiu

Súčasťou Klausovej amnestie je i zmiernenie niektorých nepodmienených trestov odňatia slobody. Prezidentov posledný novoročný prejav bol dosť pesimistický.

PRAHA 1. januára - Český prezident Václav Klaus sa rozhodol pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatnej Českej republiky vyhlásiť čiastočnú amnestiu.

Oznámil to v tradičnom novoročnom prejave, poslednom, ktorý mal v pozícii hlavy štátu. Čiastočnú amnestiu sa Klaus rozhodol vyhlásiť k 2. januáru. Jeho mandát prezidenta končí 7. marca, ale už 11. januára majú ľudia voliť Klausovho nástupcu.

Podľa amnestie majú byť okrem iného prepáčené nevykonané nepodmienečné tresty alebo ich zvyšky, pokiaľ boli právoplatne uložené pred 1. januárom 2013 a nie sú dlhšie než rok. U ľudí, ktorým už bolo alebo tento rok bude minimálne 75 rokov, sa Klaus rozhodol prepáčiť i tresty alebo ich zvyšky, pokiaľ trest nepresiahol 10 rokov.

Súčasťou Klausovej amnestie je i zmiernenie niektorých nepodmienených trestov odňatia slobody.

Klausov posledný novoročný prejav bol inak dosť pesimistický. "Medzi vládou a opozíciou .. je vykopaná hlboká a stále viac sa rozširujúca priekopa," povedal v prejave.

Negativistická opozícia podľa neho neponúka realistické riešenie problémov a i miera individuálnej nespokojnosti občanov presiahla určitú bežnú hranicu. "Nedokážeme ťahať za jeden povraz. Závidíme jeden druhému," posťažoval sa končiaci prezident. Dodal, že verejnosť začína byť i apatická. Už niekoľko rokov podľa prezidenta "prešľapujeme na mieste, čo ľudia cítia". "Skutočnú zmenu môže priniesť návrat k starým dobrým hodnotám, tradíciám, návykom, ale i povinnostiam, ktoré pod heslom modernosti a pokroku tak nezodpovedne znevažujeme a opúšťame," povedal Klaus.

Informácie priniesol spravodajský portál iDnes.cz.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…