Dobré noviny
Železnice sú ziskové, pomohla stratégia a personálne zmeny
SITA
SITA

Železnice sú ziskové, pomohla stratégia a personálne zmeny

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Štefan Hlinka tvrdí, že rok 2012 bol prelomový aj v revitalizácii železničných podnikov.

BRATISLAVA 28. decembra - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) očakávajú, že v tomto roku dosiahnu zisk a hospodársky výsledok tak bude výrazne lepší ako v minulých rokoch.

"Na očakávanom kladnom hospodárskom výsledku má výrazný podiel nižšie čerpanie nákladov, ako sme plánovali,“ informoval agentúru SITA generálny riaditeľ ŽSR Štefan Hlinka bez toho, aby uviedol výšku predpokladaného zisku. Presné údaje budú podľa spoločnosti známe až v januári 2013.

Pre železnice bol rok 2012 v znamení personálnych aj strategických zmien. “Pracovalo sa na vyjasnení vzťahov so štátom, opätovne sa prehodnotili priority v oblasti železničnej dopravy pre nasledujúce roky. Rok 2012 bol aj prelomovým rokom v revitalizácii železničných podnikov,“ zhodnotil Hlinka. V letných mesiacoch sa ŽSR podľa neho borili s viacerými problémami v oblasti obstarávania a investícií, koniec roka však očakávajú s optimizmom.

Štátny správca železničnej infraštruktúry zaznamenal priebežný zisk v prvom polroku tohto roka 19,84 mil. eur a za deväť mesiacov 39,75 mil. eur. V minulom roku v tých istých obdobiach ešte vykázal stratu 78,12 mil. eur, resp. 82,03 mil. eur. Železnice dosiahli celkové výnosy za šesť mesiacov terajšieho roka 244,22 mil. eur, čo bolo medziročne viac o 30,5 %, a za deväť mesiacov výnosy predstavovali 370,99 mil. eur pri raste o 25,6 %.

"Priebežné výsledky hospodárenia odzrkadľujú v roku 2012 nevyhovujúce poveternostné podmienky, kedy nebolo možné realizovať z technologických postupov údržbu v čase, kedy bola plánovaná,“ priblížila pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…