Dobré noviny
Fínov navštevuje krajan Santa Claus 24. decembra
SITA
SITA

Fínov navštevuje krajan Santa Claus 24. decembra

Hlavným sviatkom vo Fínsku je Štedrý deň, kedy nosí Santa Claus darčeky. Podľa fínskej legendy sídli pri mestečku Rovaniemi na polárnom kruhu.

BRATISLAVA 24. decembra - Vianočné sviatky vo Fínsku trvajú rovnako ako na Slovensku tri dni.

Veľa rodín v tomto období navštevuje aj hroby, aby vzdali úctu a zapálili sviečky svojim milovaným. Stromček si Fíni zdobia 23. decembra večer alebo ráno na Štedrý deň.

Vianočné sviatky sa začínajú už tradičným deklarovaním vianočného pokoja ráno na Štedrý deň v bývalom hlavnom meste Turku. Omšu o starého Domu sledujú spoločne fínske rodiny.

Hlavným sviatkom je Štedrý deň, kedy nosí aj Santa Claus darčeky. Podľa fínskej legendy sídli pri mestečku Rovaniemi na polárnom kruhu.

Základom Vianoc sú vo Fínsku rodinný kruh a tradičné jedlá. Na fínskom vianočnom stole nemôže chýbať ryžová kaša s ukrytou mandľou - ten, kto ju nájde, si môže niečo želať. Ďalej si Fíni pochutnávajú na šunke okorenenej horčicou alebo rôznych druhoch zapekaných jedál - mrkvovom, zemiakovom, pečienkovom alebo repovom. Vianočné menu dopĺňajú sladkosti, čokolády, lekvárové pečivo, perníky a iné.

Zvyky sa v jednotlivých rodinách líšia. Čas trávia Fíni aj chodením do sauny a hraním hier.

Už ste čítali?