Dobré noviny
Prírodný úkaz, aký sa len tak nevidí. Pavúky pokryli celý park pavučinami
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prírodný úkaz, aký sa len tak nevidí. Pavúky pokryli celý park pavučinami

Celý park zahalený pavučinami vyzerá naozaj tajomne.
Celý park zahalený pavučinami vyzerá naozaj tajomne. — Foto: reprofoto/YouTube

Na pohľad tajomný a záhadný park je zahalený miliónmi pavučín. Vytvorili ich pavúky počas svojej záchrannej akcie.

MELBOURNE 15. júla - Tento týždeň sa vynorili na svetlo sveta zábery z Yinnar parku v austrálskom štáte Victoria a pritiahli pozornosť tisícok ľudí. Niet sa čo čudovať, celý park je zahalený bielou prikrývkou, no nejde o žiaden sneh ani námrazu. Biela hmota, ktorou je táto oblasť celá pokrytá, sú totiž všetko pavučiny. Ak pavúkov príliš nemáte v láske, na tomto mieste by ste si piknik asi nenaplánovali. No napriek všetkému je tento prírodný fenomén je jednoznačne nádherným úkazom.

Pokrytý miliónmi pavučín

Na prvý pohľad pôsobí toto miesto až tajomne a záhadne. Je však výsledkom usilovnej práce mnohých pavúkov, ktorí sa snažili zachrániť. V dôsledku silného lejaku v regióne Gippsland, v ktorom sa tento park nachádza, bolo toto miesto zaplavené. Jav, ktorý tam teraz môžeme pozorovať, vznikol, keď malé pavúky migrovali z povodňovej vody. Produkovali pri tom jemné hodvábne pavučinové vlákna, ktoré sa zachytávali vo vetre, čo im umožňovalo pohybovať sa vo väčšej výške nad zemou.

Záchranná akcia

V angličtine sa táto pavučinová technika nazýva "ballooning" a pavúky ju využívajú práve vtedy, keď chcú uniknúť pred záplavou vody. Vyzerá to tak, že pavúky sa vyšplhajú, čo najvyššie, napríklad na okolité rastliny alebo predmety. Potom každý pavúk vystrelí kúsok pavučiny, ktorá preňho funguje v podstate ako padák, vďaka ktorému sa dokáže niesť vzduchom. Ten ho prenesie aj o niekoľko metrov ďalej alebo do väčšej výšky. Výsledok takejto záchrannej akcie pavúkov, ktorým dokážu pokryť aj celú veľkú oblasť, je potom očarujúci. V Austrálii sa takéto snímky nedávno podarilo zachytiť Leslie Schmidtovej, ktorá bola akurát na prechádzke s priateľom, keď náhodou objavili tento nádherný pavučinami pokrytý park, ktorý vyzeral, ako keby tam bol niekoľko rokov zabudnutý.

Pozrite si, ako tento park zahalený pavučinami vyzeral. Zábery sú naozaj ohromujúce.

 

Už ste čítali?