Nemec žije sám v lese už viac ako 50 rokov. Hostia z mesta mu závidia
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nemec žije sám v lese už viac ako 50 rokov. Hostia z mesta mu závidia

Günther Hamker najradšej číta knihu alebo počúva vážnu hudbu a popritom popíja čaj z domácej mäty. Takúto idylku si môže dopriať každý deň bez toho, aby ho rušil hluk z ulice alebo vyzváňajúci telefón. Už polstoročia totiž žije v lese a k životu nepotrebuje ani najnovšie technické hračky.

Günther Hamker. — Foto: Facebook/Braunschweiger Zeitung, dpa

EISLEBEN 13. júla - Nemec žije v lese už viac ako 50 rokov, nasťahoval sa tam v čase, keď svet ešte nebol tak veľmi poznačený technológiami a konzumom. No aj v 60. rokoch to stačilo na to, aby ruch veľkomesta vymenil za pokoj v prírode nemeckého pohoria Harz. Pri pohľade na to, ako aký životný štýl vedú ľudia v 21. storočí, by svoje rozhodnutie určite neoľutoval. Nemôže si ísť síce nakúpiť čokoľvek a kedykoľvek si zmyslí, ani si nemá s kým večer vyraziť na pivo, napriek tomu je so svojím životom spokojný.

Namiesto smartfónu kniha

Muž má všetko – vodu, elektrinu i kúrenie, hoci používa alternatívne zdroje. Napríklad vodu čerpá z vlastnej studne, elektrinu mu vyrábajú solárne panely a kúri si drevom. Do najbližšej dediny to má síce len 15 minút, no lesné cestičky bývajú zradné, a to najmä v zime. Napriek tomu si nesťažuje. Navyše, má vraj aj veľa priateľov. „Mám veľa priateľov, ktorí ma navštevujú raz alebo dvakrát týždenne,“ citujú nemecké noviny Die Welt 75-ročného muža, ktorý o svojom živote rozpráva s úplnou pohodu a šálkou mätového čaju v ruke. 

Do lesa sa nasťahoval v roku 1962, obýva ho teda už celých 54 rokov. Les a chatu zdedil podľa svojich slov po dedkovi. V jeho chatrči sa predsa len trochu z moderného sveta nájde - má televízor či starší notebook. Napriek tomu však nie je od ostatných technológií a vynálezov závislý. Ako totiž tvrdí, nevlastní ani smartfón, hoci mu ho priatelia núkali. Namiesto ťukania do telefónu radšej zoberie požičaného psa a ide ho vyvenčiť. Večer ho odvezie do dediny k jeho majiteľovi.

Medzi jeho kratochvíle patria, okrem práce okolo domu, počúvanie klasickej hudby aj čítanie kníh. V lese sa narobí dosť a preto určite ocení zaslúžený odpočinok pri pohári čaju z vlastnoručne vypestovaných byliniek a dobrej knihe. A takto ho to baví už viac ako 50 rokov. Navyše sa pochválil, že keď u seba hostí ľudí z mesta, do polhodiny mu povedia, že sa cítia ako na inej planéte.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…