Dobré noviny
Nemec žije sám v lese už viac ako 50 rokov. Hostia z mesta mu závidia
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nemec žije sám v lese už viac ako 50 rokov. Hostia z mesta mu závidia

Günther Hamker.
Günther Hamker. — Foto: Facebook/Braunschweiger Zeitung, dpa

Günther Hamker najradšej číta knihu alebo počúva vážnu hudbu a popritom popíja čaj z domácej mäty. Takúto idylku si môže dopriať každý deň bez toho, aby ho rušil hluk z ulice alebo vyzváňajúci telefón. Už polstoročia totiž žije v lese a k životu nepotrebuje ani najnovšie technické hračky.

EISLEBEN 13. júla - Nemec žije v lese už viac ako 50 rokov, nasťahoval sa tam v čase, keď svet ešte nebol tak veľmi poznačený technológiami a konzumom. No aj v 60. rokoch to stačilo na to, aby ruch veľkomesta vymenil za pokoj v prírode nemeckého pohoria Harz. Pri pohľade na to, ako aký životný štýl vedú ľudia v 21. storočí, by svoje rozhodnutie určite neoľutoval. Nemôže si ísť síce nakúpiť čokoľvek a kedykoľvek si zmyslí, ani si nemá s kým večer vyraziť na pivo, napriek tomu je so svojím životom spokojný.

Namiesto smartfónu kniha

Muž má všetko – vodu, elektrinu i kúrenie, hoci používa alternatívne zdroje. Napríklad vodu čerpá z vlastnej studne, elektrinu mu vyrábajú solárne panely a kúri si drevom. Do najbližšej dediny to má síce len 15 minút, no lesné cestičky bývajú zradné, a to najmä v zime. Napriek tomu si nesťažuje. Navyše, má vraj aj veľa priateľov. „Mám veľa priateľov, ktorí ma navštevujú raz alebo dvakrát týždenne,“ citujú nemecké noviny Die Welt 75-ročného muža, ktorý o svojom živote rozpráva s úplnou pohodu a šálkou mätového čaju v ruke. 

Do lesa sa nasťahoval v roku 1962, obýva ho teda už celých 54 rokov. Les a chatu zdedil podľa svojich slov po dedkovi. V jeho chatrči sa predsa len trochu z moderného sveta nájde - má televízor či starší notebook. Napriek tomu však nie je od ostatných technológií a vynálezov závislý. Ako totiž tvrdí, nevlastní ani smartfón, hoci mu ho priatelia núkali. Namiesto ťukania do telefónu radšej zoberie požičaného psa a ide ho vyvenčiť. Večer ho odvezie do dediny k jeho majiteľovi.

Medzi jeho kratochvíle patria, okrem práce okolo domu, počúvanie klasickej hudby aj čítanie kníh. V lese sa narobí dosť a preto určite ocení zaslúžený odpočinok pri pohári čaju z vlastnoručne vypestovaných byliniek a dobrej knihe. A takto ho to baví už viac ako 50 rokov. Navyše sa pochválil, že keď u seba hostí ľudí z mesta, do polhodiny mu povedia, že sa cítia ako na inej planéte.

Už ste čítali?