Dobré noviny
Japonský filmový festival predstaví sedem snímok
SITA
SITA

Japonský filmový festival predstaví sedem snímok

Podujatie sa uskutoční v dňoch 9. až 12. januára v bratislavskom kine Mladosť, pričom vstup na všetky projekcie bude zdarma.

BRATISLAVA 21. decembra - V bratislavskom kine Mladosť sa v dňoch 9. až 12. januára uskutoční Japonský filmový festival 2013, ktorý organizuje Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike v spolupráci s Japan Foundation. Na festivale predstavia celkovo sedem filmov v pôvodnom znení s anglickými titulkami, pričom vstup na všetky projekcie bude zdarma.

Festivalový program sa začne 9. januára o 18:00 snímkou Žena z hmly (1936) režiséra Heinosukeho Gosha o matke obávajúcej sa o budúcnosť svojho syna, ktorý zanedbáva štúdium práva. O 20:00 bude nasledovať ďalší Goshov film - Mladé ženy z Izu (1945).

Na konci druhej svetovej vojny sa mladý vojak Kiyoshi dostáva do mesta Izu, kde sa snaží nájsť si vhodné ubytovanie, ale mesto je už plné vysídlencov. Majiteľ miestneho hostinca mu preto ponúkne izbu vo svojom dome, ktorý obýva so svojimi dvoma slobodnými dcérami.

Nasledujúci deň ponúkne najprv o 18:00 drámu Milostné listy (1985) Tatsumiho Kumashira o ženatom básnikovi a jeho milenke, ktorá však po jeho smrti nie je vítaná ani na jeho pohrebe. O 20:00 potom premietnu čiernu komédiu Kupliar (1987) Shôheiho Imamuru o japonských ambíciách dohnať na začiatku 20. storočia vyspelý západný svet. Hlavným hrdinom je "podnikateľ“, ktorý dostane nápad vytvoriť v juhovýchodnej Ázii sieť verejných domov na miestach, kde predpokladá zvýšený výskyt japonských vojakov.

Tretí festivalový deň sa začne už o 17:45 filmom Príbeh princa Genjiho (1951) režiséra Kôzaburôa Yoshimuru podľa románu Shikibuho Murasakiho o živote a láskach hlavného hrdinu. Nasledovať bude snímka Preč z tohto sveta (2004) Junjiho Sakamota o pätici japonských džezových hudobníkov z kapely Lucky Strikers.

Festival uzavrie v sobotu 12. januára o 17:30 dráma Prečo nie? (1981) Shôheiho Imamuru, ktorá rozpráva o búrlivých posledných dňoch šógunátu Tokugawa na pozadí príbehu mladého roľníka Genjiho.

Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Želinská z Kultúrnej sekcie Veľvyslanectva Japonska.

Program Japonského filmového festivalu 2013:

9. januára

18:00 - Žena z hmly

20:00 - Mladé ženy z Izu

10. januára

18:00 - Milostné listy

20:00 - Kupliar

11. januára

17:45 - Príbeh princa Genjiho

20:00 - Preč z tohto sveta

12. januára

17:30 - Prečo nie?

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…