Apokalypsa dnes nenastane, mayský kalendár tvrdí niečo iné
SITA
SITA

Apokalypsa dnes nenastane, mayský kalendár tvrdí niečo iné

Vedci upokojujú vystrašených ľudí. Koniec sveta 21. decembra 2012 sa nekoná, podľa všetkého bude trvať ďalšiu miliardu rokov a možno ešte dlhšie.

BRATISLAVA 21. 12. 2012 - Apokalypsa v magický dátum 21.12.2012 nenastane. Vystrašených ľudí upokojujú vedci, ktorí skúmali najnovšie objavenú verziu mayského kalendára.

Astronomickú tabuľku našli archeológovia v máji v guatemalskej džungli v ruinách starovekého mayského mesta Xultun. Zachovala sa v dobrom stave, je vytesaná do stien v malej miestnosti s rozmermi niečo cez pol metra štvorcového.

Staroveký zápis je najstarší doteraz nájdený mayský kalendár. Jeho vek sa odhaduje na 1200 rokov, je teda starší o šesť storočí oproti predchádzajúcim. Na druhej strane, nový kalendár sa s nimi v mnohom zhoduje, podotkol portál rt.com.

Prvotné výsledky štúdia kalendára zverejnili experti z Bostonskej univerzity v časopise Science. Podľa nich kalendár veľmi presne zobrazuje slnečné a mesačné cykly, ako aj pohyb najjasnejších hviezd.

Najpravdepodobnejšie ho Mayovia používali na organizovanie ceremónií a rituálov, ktoré synchronizovali s polohou nebeských telies.

Výpočty hovoria, že mayský šesťtisícročný cyklus sa nekončí súdnym dňom, pretože cykly nastupujú jeden po druhom na neobmedzené časové obdobie. Znamená to, že 21. december 2012 iba označuje začiatok nového kalendárneho cyklu, a nie apokalypsu, ako sa predtým uvádzalo.

Na jednej zo stien vytvorili starovekí astronómovia mesačný kalendár zobrazujúci fázy Mesiaca asi na trinásť rokov. Na susednej stene sú symboly vyjadrujúce štyri časové obdobia zhruba od roku 935 do 6700 nášho letopočtu.

Steny zdobia aj portréty kráľov. Kvôli nim kňazi udržiavali zápisy, aby mohli dostať vhodnú a rozumnú radu, keď si doba vyžadovala ťažké rozhodnutia. „To, čo tu vidíme, je astronómia riadená náboženstvom,“ povedal expert na mayskú astronómiu Anthony Aveni z Colgate University v Hamilton v štáte New York, ktorého cituje rt.com.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…