Dobré noviny
Chceme poznať dôvody Bezákovho odvolania, žiadajú veriaci
SITA
SITA

Chceme poznať dôvody Bezákovho odvolania, žiadajú veriaci

Pre priaznivcov odvolaného arcibiskupa Bezáka, ktorí spísali petíciu na vyjadrenie podpory a solidarity, je najbolestnejšie práve jeho nevysvetlené odvolanie.

TRNAVA 20. decembra - "Rozrušenie a bolestnú situáciu“ do slovenskej katolíckej cirkvi nevnieslo menovanie Róberta Bezáka za arcibiskupa, ani jeho trojročné pôsobenie v Trnavskej arcidiecéze, ale jeho nevysvetlené a zo Slovenska pripravené odvolanie.

V liste "ľuďom hľadajúcim pravdu“ to píšu Alena Heřmánková a Miloš Papcun z petičného výboru na vyjadrenie podpory a solidarity odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, ktorý vznikol ešte začiatkom júla. Pod petíciu na podporu Bezáka sa počas leta podpísalo viac ako 11 600 ľudí. Ľudia z petičného výboru sa dodnes dožadujú vysvetlenia, prečo musel arcibiskup odísť z čela Trnavskej arcidiecézy.

"Aj my rešpektujeme rozhodnutie o odvolaní, ale mlčanie o dôvodoch vytvorilo priestor na rôzne podozrenia, nepotvrdené fámy, ohovárania a osočovania, ktoré hrubo poškodzujú dobré meno odvolaného arcibiskupa. Momentálne reakcie slovenskej verejnosti na vzniknutú situáciu potvrdzujú, že dôvody bolo treba povedať. Potvrdzuje to našu mienku, že natoľko citlivá a pre zúčastnené strany bolestná situácia sa nedá riešiť mlčaním či mystifikovaním dôvodov,“ uvádza sa v dokumente.

Komunikácia s hierarchiou je podľa autorov listu nemožná. Petičný výbor zaslal 35 listov predstaviteľom cirkvi u nás i vo svete, dostal však len tri odpovede. "V Trnavskej arcidiecéze nastala po odvolaní arcibiskupa Bezáka ´normalizácia´. Kazatelia na Trnavskej novéne boli diskrétne vyzvaní, aby neotvorili kauzu Bezák, viacerí kňazi a rehoľníci zastávajúci sa odvolaného arcibiskupa boli preložení na iné miesta, riešia sa udania, výnimkou nie sú vyhrážky...,“ píšu autori listu, ktorý poskytli agentúre SITA.

Róbert Bezák je podľa nich systematicky vymazávaný z histórie Trnavskej arcidiecézy, na čele ktorej pôsobil tri roky. Svätá stolica odvolala Bezáka z riadenia arcidiecézy 2. júla tohto roku. Po rôznych pochybnostiach toto rozhodnutie potvrdil pápež Benedikt XVI. svojim listom 18. októbra.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…