Smejte sa! Je to zdravé
SITA
SITA

Smejte sa! Je to zdravé

Smiech je liekom na dušu aj telo. Tieto slová potvrdzuje stále viac výskumov. Tak sa nehabnite a smejte sa :-).

BRATISLAVA 12. júna – Zábavné filmy, sitkomy, rozkošné bábätká či vtipy dobrých priateľov nám poskytujú jeden z najmocnejších prírodných odbúravačov stresu – smiech. “Myslím si, že jednou z najlepších vecí na smiechu je, že sa ním zlepšuje váš zmysel pre humor,” tvrdí Lynda Tourloukis – certifikovaná učiteľka smiechu a uznávaná motivátorka.

Prospieva duši

Depresia nie je veľmi vtipná, no faktom je, že smiech a zmysel pre humor utlmia negatívny pohľad na život a pomáhajú jej tak predísť. A máto aj bonus navyše. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že ľudia, ktorí používajú humor ako zbraň proti stresu, sa cítia menej osamelo a sú sebavedomejší. Ďalší výskum dokázal, že terapia humorom je pri liečbe pacientov s demenciou rovnako efektívna, ako užívanie antipsychotických liekov, ale bez vedľajších príznakov.

Prospieva telu

Vedci zatiaľ nezistili, ako dlho sa musíme denne smiať, aby sme nemuseli behať za doktormi, no mnohé štúdie jasne dokázali, že ľudia, ktorí sa veľa smejú, sú zdravší a fyzicky sa cítia lepšie. Okrem toho, v západných krajinách čoraz častejšie využívajú liečbu smiechom ako doplnok k liečbe pacientov s rakovinou.

Prospieva srdcu

Nehovorí sa nadarmo “smiať sa zo srdca”. Keď sa totiž rozosmejeme, v tele sa nám rozprúdi krv bohatšia na kyslík. Pravdepodobne je to vďaka produkcii endorfínov, ktoré potláčajú negatívne pocity a stres. Na zozname aktivít, ktoré zvyšujú produkciu endorfínov, je napríklad šport či počúvanie hudby, ktorú máme randi. No nezastupiteľné miesto na ňom má aj smiech.

Prinúťte sa smiať

Život nám prináša do cesty situácie, kedy nám veľmi nie je do smiechu. Ale keď už vieme o všetkých pozitívnych vplyvoch smiechu na naše zdravie, mali by sme sa pokúsiť si ho vyvolať aj v zlých časoch. Preto si skúste už dnes vytvoriť smiešny záchranný balíček. Pripravte si film, na ktorom sa vždy smejete či zábavnú knihu. A keď bude zle, jednoducho pozerajte a čítajte. Ďalšia možnosť je telefonát či stretnutie s najpozitívnejším a najvtipnejším človekom z vášho okolia. Keď vás niečo zo srdca rozosmeje, poznačte si, čo to bolo a keď vám bude smutno, vráťte sa k tomu.

V súčasnosti existujú rôzne hnutia a skupiny, ktoré sa venujú smiechu a spôsobom, ako ho vyvolať. Už aj na Slovensku sa dajú navštevovať hodiny jógy smiechu, ktorá má skutočne blahodárne účinky na myseľ aj telo. Nech už si nájdete akúkoľvek cestu, základom je zo srdca sa usmievať, smiať a rehotať. A to niekoľkokrát denne.

Zdroj: www.everydayhealth.com

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…