Dobré noviny
Smejte sa! Je to zdravé
SITA
SITA

Smejte sa! Je to zdravé

Smiech je liekom na dušu aj telo. Tieto slová potvrdzuje stále viac výskumov. Tak sa nehabnite a smejte sa :-).

BRATISLAVA 12. júna – Zábavné filmy, sitkomy, rozkošné bábätká či vtipy dobrých priateľov nám poskytujú jeden z najmocnejších prírodných odbúravačov stresu – smiech. “Myslím si, že jednou z najlepších vecí na smiechu je, že sa ním zlepšuje váš zmysel pre humor,” tvrdí Lynda Tourloukis – certifikovaná učiteľka smiechu a uznávaná motivátorka.

Prospieva duši

Depresia nie je veľmi vtipná, no faktom je, že smiech a zmysel pre humor utlmia negatívny pohľad na život a pomáhajú jej tak predísť. A máto aj bonus navyše. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že ľudia, ktorí používajú humor ako zbraň proti stresu, sa cítia menej osamelo a sú sebavedomejší. Ďalší výskum dokázal, že terapia humorom je pri liečbe pacientov s demenciou rovnako efektívna, ako užívanie antipsychotických liekov, ale bez vedľajších príznakov.

Prospieva telu

Vedci zatiaľ nezistili, ako dlho sa musíme denne smiať, aby sme nemuseli behať za doktormi, no mnohé štúdie jasne dokázali, že ľudia, ktorí sa veľa smejú, sú zdravší a fyzicky sa cítia lepšie. Okrem toho, v západných krajinách čoraz častejšie využívajú liečbu smiechom ako doplnok k liečbe pacientov s rakovinou.

Prospieva srdcu

Nehovorí sa nadarmo “smiať sa zo srdca”. Keď sa totiž rozosmejeme, v tele sa nám rozprúdi krv bohatšia na kyslík. Pravdepodobne je to vďaka produkcii endorfínov, ktoré potláčajú negatívne pocity a stres. Na zozname aktivít, ktoré zvyšujú produkciu endorfínov, je napríklad šport či počúvanie hudby, ktorú máme randi. No nezastupiteľné miesto na ňom má aj smiech.

Prinúťte sa smiať

Život nám prináša do cesty situácie, kedy nám veľmi nie je do smiechu. Ale keď už vieme o všetkých pozitívnych vplyvoch smiechu na naše zdravie, mali by sme sa pokúsiť si ho vyvolať aj v zlých časoch. Preto si skúste už dnes vytvoriť smiešny záchranný balíček. Pripravte si film, na ktorom sa vždy smejete či zábavnú knihu. A keď bude zle, jednoducho pozerajte a čítajte. Ďalšia možnosť je telefonát či stretnutie s najpozitívnejším a najvtipnejším človekom z vášho okolia. Keď vás niečo zo srdca rozosmeje, poznačte si, čo to bolo a keď vám bude smutno, vráťte sa k tomu.

V súčasnosti existujú rôzne hnutia a skupiny, ktoré sa venujú smiechu a spôsobom, ako ho vyvolať. Už aj na Slovensku sa dajú navštevovať hodiny jógy smiechu, ktorá má skutočne blahodárne účinky na myseľ aj telo. Nech už si nájdete akúkoľvek cestu, základom je zo srdca sa usmievať, smiať a rehotať. A to niekoľkokrát denne.

Zdroj: www.everydayhealth.com

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…