Dobré noviny
Slováci sa môžu vzdelávať v rámci programu Digitálna garáž
TASR
TASR

Slováci sa môžu vzdelávať v rámci programu Digitálna garáž

Podľa Európskej komisie bude pritom až 90 % pracovných pozícií v blízkej budúcnosti vyžadovať práve určitú úroveň digitálnych zručností.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 21. júna (TASR) - Rozsiahly vzdelávací program pod názvom Digitálna garáž dnes v Bratislave predstavil Google Slovensko v spolupráci so Slovenskou alianciou pre internetovú ekonomiku (SAPIE), Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a neziskovou vzdelávacou organizáciou Junior Achievement. Program je primárne zameraný na slovenských študentov a mladých ľudí, ktorí majú často problém s uplatnením sa na trhu práce kvôli medzerám v osvojených zručnostiach, vrátane digitálnych. Hlavným pilierom vzdelávania je bezplatná online platforma digitalnagaraz.sk.

Ako uviedol vedúci slovenskej pobočky Google Rasťo Kulich, viac než štvrtina mladých Slovákov patrí k nezamestnaným, čo je siedmy najhorší výsledok medzi 28 krajinami Európskej únie. Aj napriek tomu, že pracovné príležitosti pre mladých existujú a stále pribúdajú, často ostávajú neobsadené. Jednou z príčin je nesúlad medzi nadobudnutými znalosťami a zručnosťami, ktoré vyžaduje trh práce a prispieva k tomu aj všeobecne nízka motivácia podnikať.

Podľa Európskej komisie bude pritom až 90 % pracovných pozícií v blízkej budúcnosti vyžadovať práve určitú úroveň digitálnych zručností. Práve prostredníctvom posilnenia týchto zručností chce Google mladým ľuďom na Slovensku pomôcť rozvíjať vlastnú kariéru, prípadne naštartovať aj úspešné podnikanie v digitálnom svete.

Digitálna garáž do konca roka ponúkne aj desiatky školení formou prednášok, ktoré budú organizované v spolupráci s partnermi. Nad programom prevzal záštitu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, Peter Pellegrini. "Naša krajina, ak chce pokračovať vo svojom nastúpenom trende a byť prezentovaná ako síce malá, ale inovatívna, sa nezaobíde bez vzdelaných ľudí. Keď si zoberiete, že sme v priestore Európskej únie, máme hrubý domáci produkt tvorený z viac ako 93 % exportom, to znamená, že všetko čo tu vyrobíme, musíme predať a umiestniť na vonkajších trhoch. Sme tak malý vnútorný trh, že sami sebe nepomôžeme, a preto sme odkázaní, aby sa tu vyrábali naozaj zaujímavé veci, aby sa tu vyrábali kvalitné veci a aby sme tu mali šikovných ľudí. My nemáme ropu, nemáme plyn. My môžme mať len šikovných a vzdelaných ľudí," zdôraznil Pellegrini.

"Digitálna garáž je súčasťou širšej iniciatívy „Pomáhame Slovensku rásť“. Cieľom tejto iniciatívy je pomôcť Slovákom uspieť vďaka internetu a inšpirovať ich, ako môžu prostredníctvom dostupných online nástrojov začať podnikať, rozvíjať firmu, exportovať, vyvíjať služby a vytvárať či zdieľať vlastný obsah.

Tento rok sa Google v rámci Digitálnej garáže zameria na posilnenie digitálnych zručností na takú úroveň, aby reflektovali súčasné aj budúce požiadavky trhu práce. Študentom a mladým ľuďom, na ktorých primárne cieli, chce pomôcť nájsť uplatnenie na trhu práce, ďalej rozvíjať kariéru alebo využiť prostredie internetu na podnikanie. Zapojiť sa však môže každý (zamestnanci, podnikatelia či firmy), kto má o rozvoj digitálnych zručností záujem.

"Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR víta a pozitívne hodnotí myšlienku vzdelávacieho programu Digitálna garáž, ktorá sa pokúsi vyplniť medzeru v digitálnej gramotnosti u nás a v celej Európe. Považujeme za dôležité v modernej dobe venovať zvýšenú pozornosť práve oblasti digitálnych zručností, ktorá významnou mierou ovplyvní budúcu generáciu na Slovensku a umožní mladým ľuďom stať sa úspešnými pre seba a spoločnosť," vyjadril sa Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR.

Už ste čítali?