Dobré noviny
Prešovskí poslanci stoja na strane občanov a sú proti ťažbe
TASR
TASR

Prešovskí poslanci stoja na strane občanov a sú proti ťažbe

Ďalej pripomenul, že to nie je nový problém, tento stav trvá od roku 2006, keď americká spoločnosť dostala licenciu na prieskum v lokalite severovýchodného Slovenska.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Prešov 20. júna (TASR) – Prešovskí krajskí poslanci sa na dnešnom zastupiteľstve postavili za pisateľov otvoreného listu, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na území, kde sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu. Činnosť súvisí s aktivitami americkej spoločnosti Alpine Oil & Gas, s.r.o., ktorá tu robí prieskum. Ide o územia v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina.

V prijatom uznesení sa uvádza, že „PSK využije všetky svoje možnosti na presadenie vyňatia dotknutých obcí z prieskumných ťažobných území.“ Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci. Otvorený list aktivisti adresovali predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi, ktorý uviedol, že z úrovne regionálnej samosprávy nemajú väčšie kompetencie, ale chcú sa deklaratívne postaviť za stanovisko uznesenia 27. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a za uznesenia združení miest a obcí jednotlivých regiónov.

Predseda ZMOS-u a prešovský krajský poslanec Michal Sýkora k tomu povedal, že tieto problémy s ťažobnými spoločnosťami sa vyskytli prevažne na východnom Slovensku. Odtiaľ prišla aj iniciatíva, aby obec dávala záväzné stanovisko k takýmto aktivitám. „Mestá a obce nám avizovali, že majú problém a že sa budú obracať s iniciatívou na kompetentných. Obrátili sa aj na ZMOS a my sme prijali uznesenie na sneme. Dnes rokujeme na zastupiteľstve a podporuje sa táto snaha, aby sa zmenila legislatíva, aby stanovisko obce a mesta bolo záväzné pri riešení takejto problematiky,“ povedal Sýkora.

Ďalej pripomenul, že to nie je nový problém, tento stav trvá od roku 2006, keď americká spoločnosť dostala licenciu na prieskum v lokalite severovýchodného Slovenska. Podľa jeho názoru je potrebné, aby zastupiteľstvá prijímali uznesenia a aby občania boli aktívni. ZMOS tieto ich požiadavky uplatnil pri tvorbe legislatívy, predovšetkým vo vzťahu k ministerstvu životného prostredia. Žiaľ, nebol úspešný. Takýto systém pokračuje ďalej. Preto bude potrebné upraviť legislatívu, lebo nespokojnosť ľudí je stále väčšia.

Poslanec Martin Šmilňák z okresu Bardejov zastáva názor, že aj deklaratívny postoj poslancov má zmysel. „Ak vidíte, čo sa deje v tých obciach, kde obyvatelia sú proti tejto ťažbe, dokonca aj proti prieskumným vrtom, nemôžete ostať ticho. Napriek tomu, že dotknuté obce majú nedostatok pracovných miest a táto potenciálna ťažba by mohla pracovné miesta priniesť, sú proti vrtom. To je znak toho, že si životné prostredie vážia viac ako pracovnú príležitosť. „My ako poslanci PSK sa musíme postaviť za vôľu občanov Prešovského kraja. Myslím si, že preto za to hlasovali všetci poslanci PSK,“ uviedol.

Už ste čítali?