Dobré noviny
Ústav experimentálnej onkológie SAV si pripomína 70. výročie založenia
TASR
TASR

Ústav experimentálnej onkológie SAV si pripomína 70. výročie založenia

Ústav experimentálnej onkológie sa počas 70 rokov svojho pôsobenia zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov.

Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 20. júna (TASR) - Ústav experimentálnej onkológie (ÚEO) Biomedicínskeho centra (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý si v tomto roku pripomína 70. výročie svojho založenia, dosiahol počas svojej existencie významné výsledky vo výskume. Úspešne spolupracuje s poprednými onkologickými inštitúciami na Slovensku a má širokú spoluprácu s vedcami v Európe i v zámorí.

"Svojimi výskumnými aktivitami v oblasti molekulárnej biológie a genetiky nádorových ochorení ústav prispel významnou mierou k zlepšeniu diagnostiky a liečby rakoviny. Vychoval mnoho renomovaných vedcov a lekárom na Slovensku priblížil princípy molekulárnej podstaty nádorových ochorení," konštatovala pri príležitosti jubilea ÚEO SAV členka vedeckej rady ústavu Soňa Čierniková. Súčasne vyzdvihla, že výsledkom dlhodobej a intenzívnej spolupráce ÚEO SAV s dvoma významnými inštitúciami - Národným onkologickým ústavom a Onkologickým ústavom svätej Alžbety v Bratislave - je klinicky orientovaný výskum, ktorý zohráva dôležitú úlohu v boji proti rakovine. Ústav vydáva v anglickom jazyku medzinárodný vedecký časopis NEOPLASMA, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie vedecké časopisy vydávané na Slovensku.

"Na našom pracovisku boli etablované molekulárno-genetické metódy pre zistenie zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníkov, vaječníkov a štítnej žľazy. Vypracované postupy boli odovzdané do klinickej praxe, kde slúžia na včasné odhalenie predispozície k nádorovému ochoreniu," uviedla Čierniková.

Ústav experimentálnej onkológie sa počas 70 rokov svojho pôsobenia zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov, kde sa koordinuje onkologický výskum v Európe. V minulosti ústav úzko spolupracoval s medzinárodnou Úniou boja proti rakovine (ÚICC) a so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) najmä pri sledovaní vývoja chorobnosti a úmrtnosti na zhubné nádory.

"Vedeckí pracovníci ústavu spolupracujú s vedcami z USA, Belgicka, Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Fínska, Nemecka, Talianska, Holandska, Francúzska, Rakúska, Švajčiarska i Brazílie. Vedci zo SR spolupracujú napríklad s onkologickými výskumnými pracoviskami v Bethesde v USA, v Manchestri vo Veľkej Británii, s Univerzitou v Stockholme a inými. Spolupráca sa realizuje formou pracovných stáží a spoločných bilaterálnych a multilaterálnych grantových projektov," vysvetlila vedecká tajomníčka ÚEO SAV Alena Gábelová.

Ako ďalej uviedla, mnohí vedeckí pracovníci jubilujúceho ústavu boli, alebo sú zapojení do riešenia rôznych projektov a programov Európskej únie, či pôsobia v redakčných radách medzinárodných vedeckých časopisov a sú nositeľmi radu domácich a medzinárodných ocenení.

Už ste čítali?