Dobré noviny
Minister Jahnátek chce v obchodoch viac slovenských výrobkov
SITA
SITA

Minister Jahnátek chce v obchodoch viac slovenských výrobkov

Jediná rozumná politika, ktorá môže zveľadiť a zabezpečiť rozvoj vidieka je podľa Jahnátka rozvoj poľnohospodárstva.

BRATISLAVA 10. júna – Slovenské poľnohospodárstvo by malo byť podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka prostriedkom k základnému cieľu, a to zabezpečeniu zdravej, bezpečnej výživy občanov. Ako povedal Jahnátek pre agentúru SITA, to znamená, že tento rezort je zodpovedný za to, aby dal dostatočné množstvo zdravých, kvalitných potravín na pulty.

„Chceme, aby sa zvýšil podiel slovenských potravín na pultoch. Naše analýzy z potravinových ústavov hovoria, že v porovnaní s väčšinou dovozových potravín sú kvalitatívne naše potraviny oveľa bezpečnejšie. My tie bezpečné potraviny musíme dať na pulty, zvýšiť ich podiel, aby sme zabezpečili bezpečnú výživu pre občanov. Je to naša povinnosť,“ zdôraznil Jahnátek.

Na to je podľa ministra potrebné zabezpečiť komplexné dodávky z prvovýroby. „Nielen rastlinnú výrobu, musíme povzbudiť a revitalizovať predovšetkým živočíšnu výrobu,“ povedal s tým, že doteraz bola zle nastavená dotačná politika z fondov EÚ na podporu poľnohospodárstva.

70 % bravčového mäsa dovážame

„Znamenalo to, že nám za týchto 10 rokov raketovo vyštartovali niektoré podniky v oblasti rastlinnej výroby, ale úplne sme zdecimovali živočíšnu výrobu. Za posledných 10 rokov zo stavu približne 147-tisíc kusov ošípaných máme dnes 36-tisíc kusov, čiže o 110-tisíc kusov sme zdecimovali stavy ošípaných. Dnes máme len 30 % bravčového mäsa z vlastnej produkcie a 70 % dovážame. Podobne je to v hovädzom dobytku,“ uviedol.

Ministerstvo chce po novom podporovať také farmy, takých poľnohospodárov, ktorí budú mať kombinovanú výrobu.

„Bude mať aj rastlinnú, aj živočíšnu, nebude mať len pestovanie pšenice, kukurice, jačmeňa, ale bude mať aj iné plodiny. Slovensko napríklad úplne vypadlo v oblasti špeciálnej rastlinnej výroby. Dnes nemáme zeleninu a takmer žiadne ovocie,“ upozornil. Končia aj jabloňové sady, pretože starnú.

Poľnohospodárstvom chce riešiť nezamestnanosť

V oblasti špeciálnej živočíšnej výroby je to podľa ministra ešte horšie, pretože napríklad vypadla vodná hydina. Už neexistuje. Skončil chov králikov. „Hydina sa dostala do rúk pár veľkých koncernov a tie zdecimovali aj chov hydiny, chov brojlerov, nielen samotné chovy. Skončili aj bitúnky. Musíme tento komplex celý nastaviť,“ dodal.

Jediná rozumná politika, ktorá môže zveľadiť a zabezpečiť rozvoj vidieka, je podľa Jahnátka rozvoj poľnohospodárstva. Poľnohospodárstvo vtlačí ráz aj vidieku.

„Vždy to bolo a vždy to aj bude. Musíme riešiť najväčšiu nezamestnanosť, ktorú máme práve v oblastiach, kde skončila poľnohospodárska prvovýroba, tam máme najviac ľudí nezamestnaných,“ skonštatoval. Je tam aj veľa ľudí s nižšou kvalifikáciou, preto poľnohospodárstvo je ideálnou politikou, cez ktorú sa dá riešiť aj nezamestnanosť.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…