Minister Jahnátek chce v obchodoch viac slovenských výrobkov
SITA
SITA

Minister Jahnátek chce v obchodoch viac slovenských výrobkov

Jediná rozumná politika, ktorá môže zveľadiť a zabezpečiť rozvoj vidieka je podľa Jahnátka rozvoj poľnohospodárstva.

BRATISLAVA 10. júna – Slovenské poľnohospodárstvo by malo byť podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka prostriedkom k základnému cieľu, a to zabezpečeniu zdravej, bezpečnej výživy občanov. Ako povedal Jahnátek pre agentúru SITA, to znamená, že tento rezort je zodpovedný za to, aby dal dostatočné množstvo zdravých, kvalitných potravín na pulty.

„Chceme, aby sa zvýšil podiel slovenských potravín na pultoch. Naše analýzy z potravinových ústavov hovoria, že v porovnaní s väčšinou dovozových potravín sú kvalitatívne naše potraviny oveľa bezpečnejšie. My tie bezpečné potraviny musíme dať na pulty, zvýšiť ich podiel, aby sme zabezpečili bezpečnú výživu pre občanov. Je to naša povinnosť,“ zdôraznil Jahnátek.

Na to je podľa ministra potrebné zabezpečiť komplexné dodávky z prvovýroby. „Nielen rastlinnú výrobu, musíme povzbudiť a revitalizovať predovšetkým živočíšnu výrobu,“ povedal s tým, že doteraz bola zle nastavená dotačná politika z fondov EÚ na podporu poľnohospodárstva.

70 % bravčového mäsa dovážame

„Znamenalo to, že nám za týchto 10 rokov raketovo vyštartovali niektoré podniky v oblasti rastlinnej výroby, ale úplne sme zdecimovali živočíšnu výrobu. Za posledných 10 rokov zo stavu približne 147-tisíc kusov ošípaných máme dnes 36-tisíc kusov, čiže o 110-tisíc kusov sme zdecimovali stavy ošípaných. Dnes máme len 30 % bravčového mäsa z vlastnej produkcie a 70 % dovážame. Podobne je to v hovädzom dobytku,“ uviedol.

Ministerstvo chce po novom podporovať také farmy, takých poľnohospodárov, ktorí budú mať kombinovanú výrobu.

„Bude mať aj rastlinnú, aj živočíšnu, nebude mať len pestovanie pšenice, kukurice, jačmeňa, ale bude mať aj iné plodiny. Slovensko napríklad úplne vypadlo v oblasti špeciálnej rastlinnej výroby. Dnes nemáme zeleninu a takmer žiadne ovocie,“ upozornil. Končia aj jabloňové sady, pretože starnú.

Poľnohospodárstvom chce riešiť nezamestnanosť

V oblasti špeciálnej živočíšnej výroby je to podľa ministra ešte horšie, pretože napríklad vypadla vodná hydina. Už neexistuje. Skončil chov králikov. „Hydina sa dostala do rúk pár veľkých koncernov a tie zdecimovali aj chov hydiny, chov brojlerov, nielen samotné chovy. Skončili aj bitúnky. Musíme tento komplex celý nastaviť,“ dodal.

Jediná rozumná politika, ktorá môže zveľadiť a zabezpečiť rozvoj vidieka, je podľa Jahnátka rozvoj poľnohospodárstva. Poľnohospodárstvo vtlačí ráz aj vidieku.

„Vždy to bolo a vždy to aj bude. Musíme riešiť najväčšiu nezamestnanosť, ktorú máme práve v oblastiach, kde skončila poľnohospodárska prvovýroba, tam máme najviac ľudí nezamestnaných,“ skonštatoval. Je tam aj veľa ľudí s nižšou kvalifikáciou, preto poľnohospodárstvo je ideálnou politikou, cez ktorú sa dá riešiť aj nezamestnanosť.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…