Dobré noviny
SLOVENSKÝ VYNÁLEZ: Aplikácia dokáže navigovať k zberným dvorom stavebného odpadu
TASR
TASR

SLOVENSKÝ VYNÁLEZ: Aplikácia dokáže navigovať k zberným dvorom stavebného odpadu

Medzi stavebný odpad patrí napríklad betón, dlaždice, tehly, obkladačky, zemina, drevo či kamenivo.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 15. marca (TASR) – Mobilná aplikácia Green Bin umožňuje identifikovať najbližšie zberné dvory na odovzdanie stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, ktoré je možné recyklovať, alebo vyžadujú bezpečnú likvidáciu. Informovala o tom dnes Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), ktorá podporila vznik tejto aplikácie.

„Podľa cieľov stanovených Európskou komisiou by sa do roku 2020 malo recyklovať 70 % stavebných odpadov, zatiaľ čo na Slovensku je to teraz len 50 %. V rebríčku krajín podľa vytriedeného odpadu sa nachádzame na predposlednom mieste v Európskej únii,“ upozornil predseda Združenia na rozvoj recyklácie stavebných materiálov Ludvik Jančo.

„Keďže na Slovensku v súčasnosti využíva mobilné zariadenia približne 2,5 milióna obyvateľov vo veku 15 až 55 rokov, veríme, že práve s pomocou aplikácie Green Bin sa nám podarí túto smutnú bilanciu zlepšiť,“ dodala Jana Ružická z občianskeho združenia EKOrast, ktoré tvorbu aplikácie zastrešuje.

Stavebný odpad, ktorý pochádza okrem iného aj z prestavieb domov a bytov, predstavuje podľa PSS takmer 30 % všetkého odpadu, ktorý sa na Slovensku vyprodukuje. Nie všetok tento použitý materiál však skončí v zberných dvoroch.

„Spolu s nárastom stavebného odpadu zaznamenávame aj nárast čiernych skládok, pričom ide najmä o drobný stavebný odpad zo súkromných stavieb. Mnohí drobní stavebníci nevedia, čo majú so stavebným odpadom robiť, a tak sa často uchýlia k tomu najjednoduchšiemu, i keď nesprávnemu riešeniu,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie PSS Radovan Slobodník.

Medzi stavebný odpad patrí napríklad betón, dlaždice, tehly, obkladačky, zemina, drevo či kamenivo. Najčastejšie sa tento recyklovaný stavebný odpad využíva ako podsypový materiál pod nové komunikácie, ale jeho využitie je variabilné.

PSS poukázala na to, že stavebný odpad môže obsahovať aj časti nebezpečného odpadu – izolačné a stavebné materiály obsahujúce azbest, ortuť alebo bitúmenové zmesi s obsahom dechtu, ktoré vyžadujú bezpečnú likvidáciu. Momentálne na Slovensku pôsobí približne 30 subjektov, ktoré sa zaoberajú zhodnocovaním stavebného odpadu.

Už ste čítali?