Dobré noviny
Európa poskytne Španielom pomoc do 100 miliárd eur
SITA
SITA

Európa poskytne Španielom pomoc do 100 miliárd eur

Španielsko čaká na výsledky nezávislého auditu bankového sektora, ktorý má určiť koľko kapitálu bude sektor potrebovať.

BRUSEL 10. júna - Španielsko oficiálne požiada svojich partnerov z eurozóny o pomoc "v krátkom čase“.

Uviedli to ministri financií eurozóny v spoločnom stanovisku po sobotňajšej telekonferencii, ktorá trvala viac ako dve a pol hodiny. Keď Španielsko oficiálne o pomoc požiada, dostane peniaze až do výšky 100 mld. eur, uvádza sa ďalej v stanovisku.

Ministri tiež uviedli, že finančná pomoc bude krajine poskytnutá cez Európsky fond finančnej stability (EFSF) aj cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a je určená na rekapitalizáciu bánk s najväčšími problémami.

"Eurogroup bola informovaná, že španielski vládni predstavitelia predložia v krátkom čase formálnu žiadosť,“ uvádza sa v stanovisku.

Suma musí pokryť odhadované kapitálové požiadavky španielskych bánk a rezervu, Eurogroup tak odhaduje výšku pomoci do 100 mld. eur. Španielsko čaká na výsledky nezávislého auditu bankového sektora, ktorý má určiť koľko kapitálu bude sektor potrebovať. Výsledky majú byť zverejnené 21. júna a po nich by mohla byť známa presná suma pomoci.

Do záchranného plánu sa zapojí aj Medzinárodný menový fond (MMF), peniaze však neposkytne, jeho úloha bude iba "podpora implementácie a monitorovanie finančnej pomoci s pravidelnými hodnotiacimi správami“.

Už ste čítali?