Dobré noviny
Odvážny plán mesta Kodaň: Zelené strechy budú povinné
Dobré noviny
Dobré noviny

Odvážny plán mesta Kodaň: Zelené strechy budú povinné

Mesto sa do roku 2025 chce stať uhlíkovo neutrálne.

KODAŇ 27. februára - Hlavné mesto Dánska sa v posledných dňoch zviditeľnilo mimoriadne ambicióznym plánom - do roku 2025 sa chce stať uhlíkovo neutrálnym mestom. Pre dosiahnutie tohto cieľa sa rozhodlo prijať nariadenie, podľa ktorého strechy nových budov so sklonom menším ako 30° musia byť riešené ako vegetačné, ktoré sú ľudovo známejšie ako tzv. zelené strechy.

Kodňa však v tomto nie je žiadnym inovátorom. Doteraz podobné nariadenie prijali už tri škandinávske mestá. V súčasnosti je iba v Kodani približne 20 000 m2 plochých striech. Mesto verí, že sa mu podarí každý rok „zazeleniť“ približne 5000 m2 striech.

Nad podobnými riešeniami sa však zamýšľajú aj mimo Škandinávie. V Nemecku boli za posledné štvrťstoročie postavené stovky súkromných domov i verejných budov so zelenými strechami a v niektorých územných plánoch v Nemecku a Švajčiarsku sú pre nové stavby takéto strechy povinné.

Zástavba s vegetačnými strechami zlepšuje nielen mikroklímu, ale zároveň znižuje náklady na odvod dažďových vôd. Okrem toho znižuje celkovú energetickú náročnosť budovy a zlepšuje vnútornú mikroklímu pre obyvateľov. Pri verejných budovách zelené strechy výrazne znižujú náklady na údržbu, keďže vykazujú menšie množstvo porúch.

Výhody vegetačných striech:

  • V zimnom období zamedzujú úniku tepla z vnútorného priestoru. V letnom období strechy s vegetáciou pôsobia ako ochrana vnútorného priestoru proti nadmernej tepelnej záťaži od slnečného žiarenia.
  • Zelené strechy zadržujú veľkú časť vodných zrážok, ktoré by inak z územia odtiekli bez úžitku do kanalizácie, vegetačné súvrstvie znižuje zaťaženie kanalizačnej sústavy o 8-10%.
  • Vegetácia účinne tlmí hluk z vonkajšieho prostredia (cestná a vzdušná doprava, klimatizačné jednotky...). Oproti iným skladbám sa hluková pohltivosť zvyšuje až o 3 dB.
  • Vegetácia v strešnej konštrukcii obmedzuje vznik požiaru a zabraňuje jeho šíreniu, slúži tiež ako ochrana pred požiarom.
  • Chráni strešnú konštrukciu a jej izolačné vrstvy pred účinkami najmä ultrafialových slnečných lúčov, pred výkyvmi teplôt (ktoré sú na nechránenej streche značné) a pred mechanickým poškodením.
  • Príjemný vzhľad strechy pôsobí proti stresu, depresiám, zvyšuje výkonnosť a zlepšuje koncentráciu. Zelená farba upokojuje, je veselá, prívetivá, symbolizuje návrat k prírode.

[gallery=157|listing] 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…