7 rád, ako ušetriť peniaze každý deň
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

7 rád, ako ušetriť peniaze každý deň

Poradíme vám, ako znížiť svoje každodenné výdavky a ušetriť.

— Foto: Pixabay

Všetci máme nejaké príjmy a výdavky, ale z času na čas sa nám stane, že výdaje príjmy presiahnu. Táto situácia nie je vôbec príjemná, ale môže sa hocikedy stať. No namiesto toho, aby ste si požičali, môžete v nutných prípadoch použiť peniaze, ktoré sa vám podarilo našetriť. Že žiadnu takúto rezervu nemáte? My vám poradíme, ako svoje náklady o čo si znížiť a ušetriť nejaké peniaze každý deň.

Používajte verejnú dopravu

Cestovať do práce autom je naozaj pohodlné, ale aj pomerne nákladné. Ak ste sa ocitli v situácii, keď práve nemôžete peniaze rozdávať, skúste sa svojej pohodlnosti vzdať a začnite cestovať hromadnou dopravou. V skutočnosti to nie je až také hrozné, ako sa to na prvý pohľad zdá. Dôležité však je, že vám to ušetrí nie len množstvo starostí, ale vaše náklady na dopravu môžu klesnúť až o polovicu.

Sledujte zľavy

Asi každému z nás sa už stalo, že si kúpil nejaké oblečenie za plnú cenu a o mesiac zistil, že je zrazu o 50 percent lacnejšie. Nuž, niekedy sa necháme obchodmi doslova opantať, a preto si bez rozmyslu kúpime prvú vec, ktorá sa nám zapáči. Na dobré veci sa ale oplatí počkať, obzvlášť ak viete, že o niekoľko dní alebo týždňov budú v zľave.

Odkladajte si

To, že nemáte dostatočný príjem na to, aby ste šporili je iba výhovorka. Z každého zárobku sa dá odložiť aspoň drobná čiastka. Skúste si napríklad stanoviť, že z každej výplaty si poctivo odložíte 5 alebo 10 percent. Najlepšie urobíte, ak tieto peniaze budete ukladať na bankový účet, v ktorom sa budú postupne zhodnocovať.

Ak ale nie ste schopní poctivo si odkladať z každej výplaty väčšiu časť peňazí, môžete vyskúšať trik, vďaka ktorému sa učia šetriť už malé deti. Jednoducho si zbierajte do prasiatka všetky drobné mince, či už medené alebo zlaté, ktoré vám vydajú každý deň v obchodoch. Nenašetríte tým síce veľa, ale aj pár eur týždenne sa môže občas pridať.

Využívajte vernostné zľavy a kartičky

Dnes sa zákazníkov už takmer v každom obchode pýtajú, či majú vernostnú kartičku. Ak patríte medzi tých, ktorí na túto otázku pravidelne odpovedajú slovom nie, skúste sa zamyslieť. Veď keď v niektorom z obchodov nakupujte často, môžu vám nazbierané body pri ďalších nákupoch ušetriť nemalú sumu peňazí. Nie každá vernostná kartička teda iba zaberá miesto v peňaženke.

Stravujte sa hlavne doma

Tým, že sa nebudete stravovať iba v predražených reštauráciách a fast foodoch, môžete taktiež ušetriť, a to aj niekoľko desiatok eur týždenne. Ak je to teda možné, dajte si teplú večeru až doma, prípadne si jedlo doma vopred pripravte a vezmite si ho do práce.

Šetrite vodou a energiami

Ak budete šetriť energiami, nebudete tak chrániť iba životné prostredie, ale aj svoju peňaženku. Samozrejme, neznamená to, že by ste teraz mali doma sedieť pri sviečkach. Úplne postačí, ak si napríklad dáte pozor na to, aby ste nemali zbytočne zapnuté svetlá vo všetkých izbách a spotrebiče, ktoré práve nepoužívate a šetrili aj vodou. Taktiež keď vetráte, alebo odchádzate z domu, stiahnite alebo vypnite kúrenie. Keď vám napokon príde vyúčtovanie za energie, budete príjemne prekvapení.

Robte si prehľad o výdajoch

Všetky svoje príjmy aj výdaje si pravidelne zapisujte. Získate tak vo svojich financiách lepší prehľad a tiež ľahšie odhalíte, na ktoré zbytočnosti míňate peniaze najčastejšie. Potom budete vedieť zvážiť, ktoré z vašich výdavkov sú skutočne nevyhnutné a ktorých sa, naopak, môžete pokojne vzdať a niečo tak ušetriť.

Už ste čítali?

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…

Historička o manželstve: Z lásky sa berieme posledných 100 rokov…

Praženica či bryndza? Aj takýto pokrm na stole mohol rozhodnúť o vašom…

Doktorka z manželskej poradne: V každom manželstve je 12 vecí,…

Aké problémy dnes partnerov trápia najčastejšie? A ktoré…

Tatranský ubytovateľ chce, aby si Tatry aspoň raz mohol užiť…

Tatry patria všetkým. Vďaka ľuďom so srdcom na správnom mieste si môže…

Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže…

Ako vyzerá dobrá výchova dieťaťa? Jednoduché návody na…

Na tradičné kváskovanie sme už takmer zabudli. Mladá Slovenka…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo človek má. Naty Žúreková…