Dobré noviny
Vo vašej posteli žijú tisícky roztočov. Ako sa ich zbavíte?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Vo vašej posteli žijú tisícky roztočov. Ako sa ich zbavíte?

— Foto: Pixabay

V matraci vzniká pre roztoče ideálne životné prostredie. Nedovoľte týmto nevítaným hosťom, aby sa vo vašej posteli rozmnožovali.

Pre väčšinu z nás je jednou z najpríjemnejších častí dňa čas, keď si môžeme vychutnať pohodlie a teplo svojej postele. Obvykle však pritom nepremýšľame nad tým, že spolu s nami sa do nej uvelebili aj ďalší nevítaní hostia.

Hoci tomu nechceme veriť alebo si to iba skrátka neuvedomujeme, pravdou je, že v každej, dokonca aj v tej najčistejšej posteli, sa nachádzajú roztoče. V jednej ich pritom môže byť až neuveriteľných 1,5 miliónov a darí sa im najmä v matracoch. Keďže sa človek v noci potí, vytvára pre tieto drobné živočíchy veľmi vhodné, vlhké a teplé životné prostredie. Navyše vďaka čiastočkám prachu a kožných buniek, ktoré síce my voľným okom nevidíme, no napriek tomu sa v matracoch usadzujú, sú podmienky pre život roztočov v našich posteliach doslova ideálne.

Predstava, že každý z nás doma nedobrovoľne chová množstvo týchto mikroskopických tvorov nie je asi nikomu veľmi príjemná. Čo sa s tým ale dá robiť? Dobrou správou je, že ak sa roztoče v matracoch vyskytujú v menšom množstve, nie je dôvod na paniku. Ak ale začne ich počet prudko narastať, treba rázne zakročiť. Roztoče totiž môžu byť veľmi nebezpečné napríklad pre alergikov a astmatikov. Týmto ľuďom odborníci odporúčajú kúpiť si vodnú posteľ, ktorá by vyriešila ich problém s prachom a teda aj s roztočmi.

Pre tých, ktorí však ostávajú verní klasickým matracom existuje tiež zopár opatrení, ktorými sa dá zabrániť rozmnožovaniu roztočov. Dobre vieme, že matrace postele nemožno vyprať, ale ich čistota je pre naše zdravie základom. Preto je dôležité vždy ich prikrývať ochranným poťahom, ktorý sa prať dá. Väčšia časť nečistôt sa teda usadí práve na poťahy či obliečky a ich pravidelným vymieňaním a praním tieto čiastočky ľahko odstránite. Aby ste sa však zbavili aj nečistôt usadených priamo v matracoch, je vhodné ich z času na čas povysávať alebo šetrne vytepovať a nechať dôkladne vysušiť. Tým docielite, že roztoče stratia vynikajúce podmienky pre život, prestanú sa rozmnožovať a niektoré aj zahynú.

Netreba však zabúdať na to, že čím je váš matrac starší, tým je znečistenejší a stáva sa aj vhodnejším domovom pre nežiaducich živočíchov. A nech sa akokoľvek snažíte tieto matrace udržať čisté, usadzovaniu prachu a rozmnožovaniu roztočov v nich už nezabránite. Vtedy prichádza na rad kúpa nových. Hoci nové matrace síce nie sú práve najlacnejšou záležitosťou, je v záujme vášho zdravia, ich raz za pár rokov vymeniť. Urobíte tým veľa nielen pre hygienické prostredie vašej postele, ale aj pre svoje pohodlie a chrbát.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…