Najlepšia učiteľka na svete je proti skúšaniu žiakov
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Najlepšia učiteľka na svete je proti skúšaniu žiakov

Nancie Atwellová sa stala historicky prvou držiteľkou celosvetového ocenenia Učiteľ roka.

— Foto: Good News Network

WASHINGTON 12. októbra - Nancie Atwellová pracuje ako učiteľka už vyše 40 rokov a je zatiaľ jediná, ktorá sa môže pýšiť titulom Najlepší učiteľ na svete. Nevyslúžila si ho však iba od svojich žiakov. Nancie sa totiž nedávno stala historicky prvou držiteľkou celosvetového ocenenia učiteľov s názvom Učiteľ roka. Významnú cenu získala najmä na základe svojich výnimočných učebných metód, vďaka ktorým vyvoláva vo svojich žiakoch záujem o štúdium.

Nancie učí už od roku 1973 a v roku 1990 si dokonca založila vlastné Centrum výučovania a vzdelávania sa (Center for Teaching and Learning), v ktorom vyučuje nielen žiakov, ale aj samotných učiteľov. To, čo robí, ju skutočne baví a pri práci sa riadi jednoduchým krédom: "Deťom treba dať na výber." Nancie nevidí zmysel v tom, aby žiakom dávala samé písomky a ustavične ich skúšala. Verí, že študenti si k učeniu nájdu cestu aj sami, ak sú dostatočne zvedaví a vytvoria si pre niečo vášeň. "Úspech je poháňaný záujmom," tvrdí úspešná učiteľka.

Svojej filozofii prispôsobila Nancie aj vyúčbu vo svojom centre. Všetky učebne sú v ňom vybavené tak, aby podporovali vzájomnú spouprácu študentov a učiteľov, ktorí sa tam môžu voľne pohybovať a pracovať na svojich projektoch. Či už v štátnej alebo vo vlastnej škole Nancie vždy povzbudzuje svojich žiakov v hľadaní a rozvíjaní toho, čo ich zaujíma. Avšak to, že študenti nie sú skúšaní a nepíšú testy, neznamená, že nemusia nič robiť a nie sú nijak hodnotení. Naopak. Učitelia si denne zaznamenávajú pokroky každého študenta. Tí majú zase za úlohu udržať si v priebehu roka svoje výsledky na určitej úrovni. Škola tak žiakom poskytuje naoazaj plnohodnotné vzdelanie a navyše v harmonickom prostredí.

Okrem toho Nancie zastáva názor, že právo na vzdelanie má naozaj každý, a preto vo svojom súkromnom centre prispôsobuje výšku školného príjmom rodičov svojich študentov. To znamená, že rodičia, ktorí zarábajú menej, zaplatia aj nižšie školné.

Nancie získala spolu s ocenením Učiteľ roka aj peňažnú odmenu milión dolárov (necelých 880 tisíc eur), ktoré sa rozhodla investovať do svojho centra, do vzdelávania a na štipendiá pre študentov. Kiež by bolo takýchto učiteľov na celom svete viac.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…