Dobré noviny
Najlepšia učiteľka na svete je proti skúšaniu žiakov
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Najlepšia učiteľka na svete je proti skúšaniu žiakov

— Foto: Good News Network

Nancie Atwellová sa stala historicky prvou držiteľkou celosvetového ocenenia Učiteľ roka.

WASHINGTON 12. októbra - Nancie Atwellová pracuje ako učiteľka už vyše 40 rokov a je zatiaľ jediná, ktorá sa môže pýšiť titulom Najlepší učiteľ na svete. Nevyslúžila si ho však iba od svojich žiakov. Nancie sa totiž nedávno stala historicky prvou držiteľkou celosvetového ocenenia učiteľov s názvom Učiteľ roka. Významnú cenu získala najmä na základe svojich výnimočných učebných metód, vďaka ktorým vyvoláva vo svojich žiakoch záujem o štúdium.

Nancie učí už od roku 1973 a v roku 1990 si dokonca založila vlastné Centrum výučovania a vzdelávania sa (Center for Teaching and Learning), v ktorom vyučuje nielen žiakov, ale aj samotných učiteľov. To, čo robí, ju skutočne baví a pri práci sa riadi jednoduchým krédom: "Deťom treba dať na výber." Nancie nevidí zmysel v tom, aby žiakom dávala samé písomky a ustavične ich skúšala. Verí, že študenti si k učeniu nájdu cestu aj sami, ak sú dostatočne zvedaví a vytvoria si pre niečo vášeň. "Úspech je poháňaný záujmom," tvrdí úspešná učiteľka.

Svojej filozofii prispôsobila Nancie aj vyúčbu vo svojom centre. Všetky učebne sú v ňom vybavené tak, aby podporovali vzájomnú spouprácu študentov a učiteľov, ktorí sa tam môžu voľne pohybovať a pracovať na svojich projektoch. Či už v štátnej alebo vo vlastnej škole Nancie vždy povzbudzuje svojich žiakov v hľadaní a rozvíjaní toho, čo ich zaujíma. Avšak to, že študenti nie sú skúšaní a nepíšú testy, neznamená, že nemusia nič robiť a nie sú nijak hodnotení. Naopak. Učitelia si denne zaznamenávajú pokroky každého študenta. Tí majú zase za úlohu udržať si v priebehu roka svoje výsledky na určitej úrovni. Škola tak žiakom poskytuje naoazaj plnohodnotné vzdelanie a navyše v harmonickom prostredí.

Okrem toho Nancie zastáva názor, že právo na vzdelanie má naozaj každý, a preto vo svojom súkromnom centre prispôsobuje výšku školného príjmom rodičov svojich študentov. To znamená, že rodičia, ktorí zarábajú menej, zaplatia aj nižšie školné.

Nancie získala spolu s ocenením Učiteľ roka aj peňažnú odmenu milión dolárov (necelých 880 tisíc eur), ktoré sa rozhodla investovať do svojho centra, do vzdelávania a na štipendiá pre študentov. Kiež by bolo takýchto učiteľov na celom svete viac.

Už ste čítali?