Na Wilsonic vystúpi Elektro Guzzi a Trouble over Tokyo
SITA
SITA

Na Wilsonic vystúpi Elektro Guzzi a Trouble over Tokyo

Bratislavský hudobný festival Wilsonic sa uskutoční prvýkrát od roku 2009.

BRATISLAVA 25. mája - Na bratislavskom hudobnom festivale Wilsonic, ktorý sa uskutoční po prvý raz od roku 2009, vystúpi rakúska formácia Elektro Guzzi a projekt Trouble Over Tokyo.

V piatok o tom informovala webová stránka radiofm.sk. Ide o prvé dve mená z programu podujatia, ktorý sa bude konať 15. a 16. júna v Design Factory Garden.

Elektro Guzzi tvoria traja hudobníci z Viedne, ktorí techno hrajú na gitare, base a bicích nástrojoch. V rodnej krajine si vyslúžili štyri nominácie na rakúske hudobné ceny Amadeus 2011 a tento rok získali ocenenie European Border Breakers Award, ktoré sa každoročne udeľuje tým desiatim hudobníkom alebo skupinám, ktorých debutový album sa stal jedným z najpredávanejších mimo ich domovskej krajiny.

Trouble Over Tokyo vystúpil v roku 2009 na zatiaľ poslednom Wilsonicu. Sólový projekt Topha Taylora by sa mal tentoraz na Slovensku predstaviť naposledy. Taylor totiž nedávno ohlásil koniec tohto projektu, ktorý uzavrie EP Simplify.

Projekt vznikol v roku 2004 vtedy ešte v štvorčlennej zostave ako alternatívna rocková kapela. Po vydaní debutového albumu 1000 (2005) sa kapela rozpadla, no Taylor pod rovnomennou značkou pokračoval ako sólový elektronický hudobný projekt. Na Wilsonicu Trouble Over Tokyo zahrá svoj predposledný koncert.

Permanentka na Wilsonic sa dá na webstránke tixy.sk kúpiť za 34 eur. Táto cena platí pre 500 kusov vstupeniek, ktoré budú v predaji do 3. júna. Následne sa cena permanentky zvýši na 39 eur. Na mieste bude stáť dvojdňový lístok 55 eur. Denná vstupenka stojí v predpredaji 25 eur, na mieste bude stáť 29 eur.

Ich počet je však limitovaný. V line-upe dvojdňového podujatia bude podľa organizátorov opäť dominovať svetová produkcia v konfrontácii s tými najlepšími zo strednej Európy a zo Slovenska. Na festivale vystúpi zhruba 50 interpretov.

Wilsonic sa po prvý raz uskutočnil v roku 2000. Zakladateľmi festivalu sú dramaturg a dídžej Tibor Holoda a spisovateľ Michal Hvorecký. V roku 2002 mal prestávku, no potom pokračoval až do roku 2009. Z malej akcie pre hudobných fajnšmekrov sa rokmi stala medzinárodne uznávaná značka.

Na podujatí vystúpili stovky interpretov z viac ako dvadsiatich krajín sveta a každoročne ho navštevovalo niekoľko tisíc ľudí. Dramaturgovia pri zostavovaní programu kládli dôraz na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy. Prirodzene sa na festivale prelínali živé koncerty s tanečnými párty.

V rokoch 2006, 2007 a 2008 sa Wilsonic konal na Tyršovom nábreží v Bratislave, predtým v Parku kultúry a oddychu (PKO) či na Bratislavskom hrade. Zatiaľ posledná, deviata edícia sa uskutočnila na bratislavskej pláži Summer Club Incheba.

Počas deviatich ročníkov na Wilsonicu vystúpili napríklad Gus Gus, Daddy G, Jazzanova, Nôze, Matthew Herbert, Ricardo Villalobos, Moderat, Flying Lotus, Junior Boys, LTJ Bukem, Apparat, Digital Mystikz, Psapp, Jimmy Edgar, Soap & Skin alebo Innocent Sorcerers.

V roku 2009 bol Wilsonic nominovaný na European Festival Award v kategórii Najlepší malý festival. V roku 2010 a 2011 sa neuskutočnil pre nedostatok financií.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…