Hriešne zóny, v ktorých sa na vás lepia kilá
SITA
SITA

Hriešne zóny, v ktorých sa na vás lepia kilá

Existujú chvíle, v ktorých je prejedanie sa až príliš ľahké a ťažko schudnuté kilá sú znova späť. Ponúkame vám pár rád, ako sa ich nevzdať a zároveň príliš nepribrať.

BRATISLAVA 6. júna – Nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíte schudnúť, žiť zdravo a dávať si pozor na to, čo zjete. V určitých situáciách musíte mať skrátka pevnú vôľu. Je však veľmi dobré poznať “hriešne” zóny, aby ste sa na ne mohli čo najlepšie vopred pripraviť. Niekoľko rád ponúka hovorkyňa Americkej dietetickej asociácie a nutričná poradkyňa Marjorie Nolan.

Napchávanie sa pred telkou

Problém konzumovania pred televíziou tkvie hlavne v tom, že človek nevenuje jedlu plnú pozornosť. “Ak sa chystáte sledovať televíziu a popri tom jesť, rozdeľte si jedlo na porcie,” radí Nolan. Keď zjete všetko, čo máte na tanieri, prestaňte. Takisto sa pokúste si jedenie načasovať. Jedzte len počas jedného polhodinového seriálu a nie počas celej noci pred telkou.

Problematické švédske stoly

Švédske stoly plné dobrôt sú obrovským pokušením. Chcete ochutnať všetko a až keď zistíte, čo vám naozaj chutí, konečne sa môžete pustiť do jedenia. Keďže pocit nasýtenia prichádza o 20 minút neskôr, ako k sýtosti v skutočnosti dôjde, hrozí tu prejedenie sa.

Najlepšie urobíte, ak si vezmete len jeden tanier, ten naplníte a zjete. Snažte sa pritom mať na ňom zastúpenie rôznych druhov stravy – zeleninu, ovocie, ryby aj mäso.

Víkendová zhovievavosť

“Stále hovoríme o tom, aby sme sa na párty neprejedli,” vysvetľuje Nolan. No keď sa tak stane, oveľa väčšou výzvou je nasledujúci deň, “Zvyčajne si poviete, ’Už som to s jedením prehnala, takže počkám do pondelka a potom sa vrátim k správnym stravovacím návykom’.”

Je fajn v jeden večer sa rozmaznávať, ale späť k zdravej strave sa vráťte hneď potom. V opačnom prípade to len zhoršíte a k zdravému stravovaniu sa vrátite veľmi ťažko.

Večera vonku

Nikdy nechoďte do reštaurácie s úplne prázdnym žalúdkom. Vtedy najskôr jedia vaše oči, objednáte si toho veľa a keďže už za to musíte zaplatiť, radšej do seba poslušne všetko natlačíte. Marjorie Nolan radí dať si pol hodinu pred večerou či obedom vonku trochu mrkvy alebo za hrsť mandlí. Nezabudnite, že aj alkohol obsahuje množstvo kalórií, preto sa snažte ho obmedziť a keď už máte naliate, pite ho pomaly po malých dúškoch.

Dovolenkové obžerstvo

Dobrý spôsob, ak si užiť dovolenku a zároveň sa tri razy denne neprejedať je každý deň sa rozhodnúť, ktoré jedlo dňa bude vaše špeciálne.

Vtedy si naložte všetko, po čom vaše srdce túži, no snažte sa dodržať pravidlo jedného jedla za deň.

Jedlo na cestu

Dávajte si pozor na to, koľko jedla si zabalíte na cestu. Opäť platí pravidlo delenia stravy na porcie, ktoré si dáte v konkrétnu časť dňa.

Nejedzte len preto, že nemáte nič iné na práci, lebo práve sedíte vo vlaku alebo autobuse. Radšej si kúpte krížovky, časopisy alebo knihy.

Prejedanie sa pod vplyvom emócií

Niektorí ľudia sa prejedajú, keď sa cítia zle alebo sú pod veľkým stresom. Často vtedy aj zabudnú, kedy a koľko toho vlastne zjedli. Nolan radí si v ťažké dní viesť stravovací denník, do ktorého si budete zapisovať všetko, čo ste zjedli. Ďalšie riešenie je ešte jednoduchšie – snažte sa na problémy nemyslieť. Nalakujte si nechty, zavolajte kamarátke, ktorú ste dlho nepočuli alebo sa choďte prejsť.

Zdroj: www.everydayhealth.com

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…