17-ročný Slovák dobýja svet. Ďalší z jeho výtvorov sa stal hitom
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

17-ročný Slovák dobýja svet. Ďalší z jeho výtvorov sa stal hitom

Na Facebooku získal státisíce zdieľaní a píšu o ňom všetky slávne svetové portály.

— Foto: Wikipedia

BRATISLAVA 22. septembra – Martin Vargic má iba 17 rokov, ale už teraz robí Slovensku vo svete dobré meno. Tento šikovný grafický dizajnér a umelec z Banskej Bystrice sa totiž už minulý rok preslávil svojou Mapou internetu, ktorá sa stala absolútnou internetovou senzáciou. Na Facebooku získal jeho výtvor státisíce zdieľaní a písali o ňom všetky slávne svetové portály ako Yahoo, Daily Mail, Mashable, The Huffington Post a množstvo ďalších.

Po tomto úspechu však teraz Martin prichádza s ďalším unikátnym dielom, podrobnou Mapou literatúry, ktorá opäť zaujala aj v zahraničí. Ako sám hovorí, „Mapa literatúry je grafickou vizualizáciou, ktorá sa zameriava na vývoj literatúry od obdobia staroveku až po súčasnosť.“ Pozostáva pritom zo štyroch kontinentov reprezentujúcich primárne poéziu, drámu, literatúru faktu a fikciu. Samozrejme, nachádzajú sa tu aj ďalšie menšie žánre, ako horor, romanca, literatúra pre deti a ďalšie, tie sú však umiestnené na samostatných ostrovoch.

Zložitá mapa je navyše výsledkom poctivej ručnej prácou, ktorú Martin zvládol za neuveriteľný čas. Trvalo mi asi tri týždne navrhnúť a nakresliť Mapu literatúry, často som však pracoval aj viac ako 15 hodín denne,“ povedal Martin pre portál BuzzFeed.

Najobľúbenejším kontinentom je pre samotného autora fikcia, pretože podľa jeho slov je najzložitejšia, ale zároveň najkomplexnejšia a obsahuje množstvo preňho najlepších knižných diel. Nemyslím si, že mám jednu obľúbenú knihu alebo autora, ale predovšetkým obľubujem diela J. R. R. Tolkiena, Terryho Pratchetta, Georgea R. R. Martina, Julesa Verna a Douglasa Adamsa,“ prezradil Martin. Keby si však mal predsa vybrať nejaké obľúbené knihy, boli by to série kníh Pán prsteňov a Pieseň ľadu a ohňa.

Hoci najväčšiu slávu získal vďaka spomínanej Mape internetu, vo svojom obore veru nie je žiadny nováčik a na konte má už pomerne veľa publikácií. Nedávno totiž vydal aj niekoľko ďalších máp, z ktorých veľký ohlas mala aj mapa s názvom Svet – zmena klímy, ktorá znázorňuje podobu Zeme po roztopení ľadovcov. Bola vytvorená za účelom zvýšenia verejného povedomia o nebezpečenstvách globálneho otepľovania. Najnovšia Mapa literatúry bude publikovaná už 24. septembra.

Z Martinovho úspechu sa neteší len on sám, ale aj všetci Slováci. Je to dobrý pocit, keď vieme, že aj v takej malej krajine akou je Slovensko sa rodia obrovské talenty ako ambiciózny Martin Vargic.

Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed 
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…