Dobré noviny
17-ročný Slovák dobýja svet. Ďalší z jeho výtvorov sa stal hitom
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

17-ročný Slovák dobýja svet. Ďalší z jeho výtvorov sa stal hitom

— Foto: Wikipedia

Na Facebooku získal státisíce zdieľaní a píšu o ňom všetky slávne svetové portály.

BRATISLAVA 22. septembra – Martin Vargic má iba 17 rokov, ale už teraz robí Slovensku vo svete dobré meno. Tento šikovný grafický dizajnér a umelec z Banskej Bystrice sa totiž už minulý rok preslávil svojou Mapou internetu, ktorá sa stala absolútnou internetovou senzáciou. Na Facebooku získal jeho výtvor státisíce zdieľaní a písali o ňom všetky slávne svetové portály ako Yahoo, Daily Mail, Mashable, The Huffington Post a množstvo ďalších.

Po tomto úspechu však teraz Martin prichádza s ďalším unikátnym dielom, podrobnou Mapou literatúry, ktorá opäť zaujala aj v zahraničí. Ako sám hovorí, „Mapa literatúry je grafickou vizualizáciou, ktorá sa zameriava na vývoj literatúry od obdobia staroveku až po súčasnosť.“ Pozostáva pritom zo štyroch kontinentov reprezentujúcich primárne poéziu, drámu, literatúru faktu a fikciu. Samozrejme, nachádzajú sa tu aj ďalšie menšie žánre, ako horor, romanca, literatúra pre deti a ďalšie, tie sú však umiestnené na samostatných ostrovoch.

Zložitá mapa je navyše výsledkom poctivej ručnej prácou, ktorú Martin zvládol za neuveriteľný čas. Trvalo mi asi tri týždne navrhnúť a nakresliť Mapu literatúry, často som však pracoval aj viac ako 15 hodín denne,“ povedal Martin pre portál BuzzFeed.

Najobľúbenejším kontinentom je pre samotného autora fikcia, pretože podľa jeho slov je najzložitejšia, ale zároveň najkomplexnejšia a obsahuje množstvo preňho najlepších knižných diel. Nemyslím si, že mám jednu obľúbenú knihu alebo autora, ale predovšetkým obľubujem diela J. R. R. Tolkiena, Terryho Pratchetta, Georgea R. R. Martina, Julesa Verna a Douglasa Adamsa,“ prezradil Martin. Keby si však mal predsa vybrať nejaké obľúbené knihy, boli by to série kníh Pán prsteňov a Pieseň ľadu a ohňa.

Hoci najväčšiu slávu získal vďaka spomínanej Mape internetu, vo svojom obore veru nie je žiadny nováčik a na konte má už pomerne veľa publikácií. Nedávno totiž vydal aj niekoľko ďalších máp, z ktorých veľký ohlas mala aj mapa s názvom Svet – zmena klímy, ktorá znázorňuje podobu Zeme po roztopení ľadovcov. Bola vytvorená za účelom zvýšenia verejného povedomia o nebezpečenstvách globálneho otepľovania. Najnovšia Mapa literatúry bude publikovaná už 24. septembra.

Z Martinovho úspechu sa neteší len on sám, ale aj všetci Slováci. Je to dobrý pocit, keď vieme, že aj v takej malej krajine akou je Slovensko sa rodia obrovské talenty ako ambiciózny Martin Vargic.

Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed 
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed
Foto: BuzzFeed

Už ste čítali?