Dobré noviny
Rodičia bojujúci za dobré školy sa už obrátili na premiéra
SITA
SITA

Rodičia bojujúci za dobré školy sa už obrátili na premiéra

Pod hromadnú pripomienku rodičov k zákonom sa od nedele podpísalo už viac ako 1500 rodičov, znepokojuje ich, že minister školstva robí zmeny bez predošlých diskusií.

BRATISLAVA 6. júna - Iniciatíva rodičov za dobré školy sa obracia listom na premiéra Roberta Fica, aby stiahol z rokovania vlády návrhy zákonov o odbornom vzdelávaní a tiež o financovaní škôl a školských zariadení.

Znepokojuje ich, že minister školstva Dušan Čaplovič presadzuje zásadné zmeny bez predošlej diskusie s tými, ktorých sa majú týkať.

"Očakávame, že to nebude šité horúcou ihlou, ale že sa začne diskutovať o tom, ako skvalitniť školstvo," povedal na stredajšej tlačovej konferencii jeden zo signatárov výzvy Ľuboš Tvrdoň, ktorého deti navštevujú cirkevnú školu.

Pod hromadnú pripomienku rodičov k zákonom sa od nedele podpísalo už viac než 1500 rodičov. Hárky predložia na ministerstve v piatok a budú čakať na pozvanie k rozporovému konaniu. Na to, aby sa s nimi stretol minister, im pritom stačilo 500 podpisov.

Čaploviča prirovnali k nepozornému žiačikovi

Ak sa vláda rozhodne o zákone napriek kritike rokovať, rodičia očakávajú, že kabinet vypustí z novely aspoň konfliktné ustanovenia. Kroky Iniciatívy rodičov za dobré školy podporujú aj Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl Slovenska či poslanci Národnej rady SR Richard Vašečka (OĽaNO) a Jana Žitňanská (KDH).

Tvrdoň prirovnal ministra školstva k žiačikovi, ktorý zacítil blížiaci sa koniec školského roka. Preto sa poponáhľal a rýchlo napísal písomku s množstvom chýb. „Žiačik Dušan síce chce dostať jednotku na vysvedčení na konci školského roka, ale bojím sa, že tento náš žiačik prepadne,“ konštatoval Tvrdoň.

Pod pripomienkou je aj podpis rodiča Marcela Dávida Zajaca. Ten chápe ambíciu vlády šetriť, no nesúhlasí s posudzovaním škôl podľa toho, kto je ich zriaďovateľom a nie podľa kvality. "Chceme diskusiu expertov, aby sa dohodli, ako dosiahneme kvalitu a čo urobí štát s tými, ktorých vyhodnotí ako najslabších," uviedol Zajac.

Verí, že v metodických centrách, pedagogických centrách či Slovenskej akadémii vied pracuje dostatok takých odborníkov. Riaditeľka 1. súkromného gymnázia v Bratislave Mária Smreková považuje za základný problém, že štát hovorí o kvalite, ale stále nepovedal, čo si pod tým predstavuje.

Rodičov znepokojili viaceré zmeny

Legislatívne zmeny ministra Čaploviča by umožnili vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov v gymnáziách a stredných odborných školách. Iniciatíva namieta, že by tak samospráva dostala právomoc rozhodovať o likvidácii "nepohodlných" gymnázií, konzervatórií, stredných škôl a odborných učilíšť.

Rodičom sa tiež nepáči, že novely zakotvujú aj právo hlavného školského inšpektora podávať návrh na vyradenie školy a školského zariadenia zo siete škôl a školských zariadení bez ohľadu na to, či zistil závažné nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese.

„Vnímame to ako veľmi silný nástroj represie,“ konštatovala signatárka Dana Spurná. Za obmedzujúce označuje Iniciatíva ustanovenie o plošnom odvolaní riaditeľov súkromných a cirkevných škôl, ktorí sú k 30. júnu 2013 vo funkcii viac ako päť rokov. Považuje to za zásah do kompetencií zriaďovateľov škôl menovať a odvolávať riaditeľa.

V neposlednom rade kritizujú rodičia i navrhované zmeny vo financovaní, ktoré by dali obciam a VÚC právo nekontrolovateľne narábať s výnosom dane určeným na mimoškolské záujmové vzdelávanie. Po novom by totiž obec mohla rozhodnúť, koľko z dotácie na dieťa presunie centru voľného času či škole, ktorá ponúka krúžky, a akú čiastku si ponechá pre vlastné potreby.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…