Dobré noviny
Opozícia zachraňovala druhý pilier bez KDH a matovičovcov
SITA
SITA

Opozícia zachraňovala druhý pilier bez KDH a matovičovcov

Pre analytika Baránka je nepochopiteľné, že opozícia rieši petíciu o dôchodkovom pilieri namiesto nedoriešenej otázky vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

BRATISLAVA 6. júna - Opozícia v stredu rokovala o záchrane druhého dôchodkového piliera, do ktorého chce zasiahnuť jediná vládna strana Smer-SD, ale bez KDH a Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Zástupcovia SDKÚ-DS, ktorá stretnutie zvolávala, Mosta-Híd a SaS rokovali v priestoroch, ktoré im poskytli práve Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

„Vytvorili sme opozičným stranám podmienky, aby dokázali, že sú schopní spolupracovať, ak to dokážu, my sa k nim pridáme,“ povedal pre agentúru SITA predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka Obyčajní ľudia na rokovaní neboli, pretože v ich klube nie je neobvyklý nejednoznačný postoj k týmto otázkam.

KDH o rokovaní nevedelo

Kresťanských demokratov Kaník na rokovanie pozýval. Ako povedal na tlačovej besede, predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský mu povedal, že KDH podporuje aktivity ostatných troch strán a robí aj svoje aktivity.

„KDH sa nemohlo zúčastniť a veríme, že sa pridá k našej aktivite,“ povedal Kaník. Podpredseda KDH pre sociálne otázky Július Brocka o organizovaní stretnutia opozície nevedel.

„Nevedel som o tom stretnutí a bol som v Bratislave. Odporúčal by som kolegom z SDKÚ, aby robili nie tak chaoticky, ako to robili doteraz. Elementárna slušnosť hovorí, že sa najskôr dohodneme na termíne,“ povedal pre agentúru SITA Brocka. Podľa neho včas o stretnutí nevedel ani Hrušovský.

Tri opozičné strany sa dohodli na organizácii petície za ochranu druhého piliera.

„Petícia je akciou SDKÚ, my sa neštítime, ale my sme sa rozhodli pre inú formu,“ povedal s tým, že kresťanskí demokrati vyzvali občanov písať maily a listy predsedovi vlády a ministrovi sociálnych vecí. „To neznamená, že nepodporíme petíciu, ale mám výhradu k forme a spôsobu,“ povedal Brocka.

Analytik Baránek: Čentéš je dôležitejší ako dôchodky

Stredajšie opozičné stretnutie pripomína analytikovi Jánovi Baránkovi koaličné spoluvládnutie z minulého volebného obdobia, keď ľavá ruka nevedela čo robí pravá, ale dnes to má oveľa menšie následky.

„Môžeme sa nad tým len pousmiať. Ak chce opozícia z času na čas koordinovane postupovať, neviem, prečo dokazuje, že sa to nedá,“ povedal Baránek pre agentúru SITA.

SDKÚ-DS je spolu s Mostom-Híd a SaS iniciátorom ďalšej petície, aj keď stále nedokončila zbieranie podpisov pod petíciu za vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Predsedníčka petičného výboru a poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Magda Vášáryová na májovom kongrese strany skritizovala svojich spolustraníkov, že od marcových volieb strana v otázke petície tvrdo spala.

„Nechápem, prečo nedotiahli petíciu za vymenovanie Čentéša. Tá je omnoho dôležitejšia ako za ochranu druhého dôchodkového piliera, lebo prvá sa týka samotnej podstaty štátu a demokracie. Druhá je o veci, o ktorej sa dá diskutovať. Čentéš je systémový problém, ktorého nedoriešenie má väčšie následky pre spoločnosť ako pri druhom pilieri,“ povedal Baránek.

Už ste čítali?