Dobré noviny
Najznámejší Slovák na svete
Dobré noviny
Dobré noviny

Najznámejší Slovák na svete

Obed na vrchole mrakodrapu je jedna z najznámejších fotografií 20. storočia. Je na nej Slovák zo Spiša - Gusti Popovič.

 

BRATISLAVA 14. októbra - Kto by nepoznal fotografiu, ktorá obletela celý svet? Obed na vrchole mrakodrapu je jedna z najznámejších fotografií 20. storočia, ktorej autorom je Charles C. Ebbets. 11 robotníkov odpočíva počas obedňajšej prestávky pri stavbe RCA buidling na Rockefeller Center na 69. poschodí 70 poschodovej stavby. Fotografia bola uverejnená v nedeľnej prílohe denníka New York Herald Tribune 2.októbra 1932.

Medzi robotníkmi úplne vpravo s fľaškou v ruke sedí Slovák, rodák zo Spiša - Gusti Popovič. Jeho meno nepoznajú mnohí, avšak jeho pohľad  uprený do objektívu fotografa poznajú milióny.

Gusti bol pôvodne drevorubač a tesár. V Amerike bol za robotou dohromady trikrát. Počas jedného z jeho pobytov v New Yorku, v roku 1932 poslal svojej manželke Mariške pohľadnicu s touto známou fotografiou na ktorú napísal:

“Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti,“

Gusti sa z Ameriky vrátil domov na Slovensko a zomrel v roku 1945 na následky zranenia, ktoré utrpel pri prechode frontu cez naše územie.

RCA building bola v roku 1988 premenovaná na GE Building  po tom, čo General Electric získali firmu RCA. Stavba je desiatou najvyššou budovou v New Yorku a tridsiatou treťou v rámci celých Spojených štátov. V budove dnes sídli napríklad firma Rockefeller Family & Associates a televízna spoločnosť NBC.

Na najvyšších poschodiach je rozhľadňa Top of the Rock a reštaurácia Rainbow Room odkiaľ môžte New York vidieť tak, ako ho kedysi videl Gusti Popovič.

Obed na vrchole mrakodrapu

Už ste čítali?