Hospodárstvo Slovenska stúplo o tri percentá
SITA
SITA

Hospodárstvo Slovenska stúplo o tri percentá

V medzikvartálnom porovnaní oproti poslednému štvrťroku minulého roka po sezónnom očistení hrubý domáci produkt reálne stúpol o 0,7 percenta.

BRATISLAVA 6. júna - Slovenské hospodárstvo v prvom štvrťroku tohto roku stúplo o 3 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad SR, ktorý tak mierne, o 0,1 percentuálneho bodu nadol, zrevidoval svoj rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu z minulého mesiaca.

Napriek tomu si ekonomika Slovenska udržiava solídne tempo ešte z minulého roka, kedy za celý rok stúpla o 3,3 %. V medzikvartálnom porovnaní oproti poslednému štvrťroku minulého roka po sezónnom očistení hrubý domáci produkt reálne stúpol o 0,7 %.

V bežných cenách hrubý domáci produkt v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 4,4 %.

Vo finančnom vyjadrení objem hrubého domáceho produktu v prvom kvartáli dosiahol 16,556 mld. eur. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka sa však dynamika hospodárstva zmiernila o 0,4 percentuálneho bodu. Podľa štatistikov za to môže predovšetkým výrazné spomalenie zahraničného dopytu.

Hospodárstvo ťahal export

Vývoz výrobkov a služieb sa totiž medziročne zvýšil iba o 2,6 %, čo bolo o vyše 14 percentuálnych bodov menej ako v prvom štvrťroku minulého roku. Súčasne klesol dovoz výrobkov a služieb o 1,3 %. Čistý export bol tak napriek tomu naďalej hlavným zdrojom rastu hrubého domáceho produktu.

Zníženie domáceho dopytu o 0,7 % bolo podľa Štatistického úradu SR v rozhodujúcej miere spôsobené poklesom tvorby hrubého kapitálu o 4 %, z toho tvorby hrubého fixného kapitálu o 3,9 %. Konečná spotreba domácností sa znížila o 0,1 %. Minuloročnú úroveň prevýšila konečná spotreba verejnej správy o 0,4 % a spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,5 %.

Štruktúra hospodárskeho rastu podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka v zásade neprekvapila. Potvrdili sa totiž očakávania, že tvorbu hrubého domáceho produktu bude ťahať výlučne zahraničný dopyt. Zo strany domáceho dopytu aký-taký rast vykázala iba spotreba vlády, čo môže byť podľa Koršňáka spôsobené aj voľbami, kedy sa ochota akejkoľvek vlády šetriť zvyčajne znižuje.

Naopak, pokles investícií potvrdil neochotu domácich firiem púšťať sa do väčších investičných projektov. Spotreba domácností mierne poklesla napriek zlepšeniu maloobchodných tržieb v úvode roka.

Hospodárstvo prekvapilo

Čísla o hospodárskom raste za prvý štvrťrok boli už po zverejnení rýchleho odhadu prekvapením aj pre bankových analytikov. Tí totiž ešte v marci odhadovali, že ekonomika v prvom kvartáli porastie iba o 1,5 %.

Po sérii pozitívnych dát svoje prognózy zvýšili na 1,8 %, reálny výsledok bol však výrazne vyšší. Čísla za prvý štvrťrok tak banky zároveň donútili zvýšiť svoje odhady rastu na celý tento rok na bezmála 2 %.

Podobné vyhliadky slovenskej ekonomike v tomto roku prognózuje aj Európska komisia, ktorá v máji navýšila svoj odhad na 1,8 %. Znamenalo by to, že slovenské hospodárstvo by v tomto roku rástlo najrýchlejšie spomedzi krajín eurozóny.

Rezort financií aktuálne očakáva hospodársky rast v tomto roku na úrovni 2,3 % a centrálna banka 2,1 %. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka by tak vzhľadom na pomerne silný rast v prvom štvrťroku mohol tohtoročný rast ekonomiky dosiahnuť okolo 2 %.

"Napriek tomu však vnímame značné riziká z eurozóny v súvislosti so situáciou v Grécku, ktorá by mohla mať dopad na finančný trh a následne európsku ekonomiku, ale aj v súvislosti s nepriaznivými predstihovými indikátormi, ktoré naznačujú pokles európskej ekonomiky v druhom štvrťroku,“ konštatoval Mušák. Ako dodal, treba mať na pamäti, že ekonomika eurozóny už v prvom kvartáli medzikvartálne aj medziročne stagnovala.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…