Štyri tipy, ako si udržať zdravý chrbát
SITA
SITA

Štyri tipy, ako si udržať zdravý chrbát

Bolesti chrbta občas zaskočia každého z nás. Prečítajte si, ako sa im vyhnúť a ako ich odstrániť.

BRATISLAVA 5. júna – Príčinou bolestí chrbta je častokrát jeho nesprávne držanie, spanie či sedenie v nesprávnej polohe. Prinášame vám päť rád, ktoré vám môžu pri týchto problémoch pomôcť a časom ich možno aj úplne odstrániť.

1. Pohyb nesmie chýbať

Máte sedavé zamestnanie? O to viac dbajte na dostatok pohybu, pretože bolesti chrbta môžu byť až neznesiteľné. Športovaním a pravidelným pohybom sa vyhnete ochabnutému aj skrátenému svalstvu.

Zamerajte sa najmä na posilňovanie. Veľmi dobré je ale aj plávanie, pri ktorom sa odľahčí záťaž, ktorú musí chrbtica každý deň niesť. Pozor však na plávanie s krkom natiahnutým nad hladinou, takýto spôsob športovania veľmi zaťažuje krčnú chrbticu. Pohyb okrem iného pomáha udržať aj váhu na optimálnej úrovni.Nadbytočné kilogramy totiž sprevádza oslabenie brušných svalov, a to má za následok preťaženie chrbtice. Niektorý pohyb ale chrbátu môže škodiť. Napríklad ten, keď dvíhate ťažké bremená. Pri ich dvíhaní lekári a fyzioterapeuti odporúčajú uprednostniť čupnutie s vystretým chrbtom pred predklonom s vystretými kolenami.

2. Pozor na to, ako sedíte

Za problémami s chrbticou môže byť aj nesprávny spôsob sedenia. Ako sa teda sedí správne? Takto: chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90-stupňový uhol a chodidlá majú byť celou plochou na zemi. Počas práce za počítačom si robte pravidelné prestávky. Ponaťahujte sa, predkloňte, poprechádzajte. Stoličku skúste striedať s fitloptou a monitor počítača umiestnite do úrovne očí.

3. Posteľ a matrac sú dôležité

Dobrý matrac je taký, ktorý zachováva prirodzený tvar chrbtice a je pohodlný. Niekto si myslí, že spať na tvrdej posteli je ideálne a chrbtici prospešné. Nie je to tak. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ale ju deformuje. Takisto chrbtu neprospievajú ani príliš mäkké a preležané matrace. Dobré je spať na boku s pokrčenými nohami. Je vhodné vyhnúť sa spánku na privysokom vankúši, alebo v polohe na bruchu s hlavou otočenou do strany – zaťažuje sa tak krčná chrbtica.

4. Pomáhajú masáže?

Pri bolestiach chrbtice môžu pomôcť aj masáže. Ich účinok sa prejaví až po pravidelnom opakovaní. Potrebné je si preveriť, či je masér dostatočne kvalifikovaný, aby masáže nenarobili viac škody ako osohu. Ľudia so sedavým zamestnaním nič nepokazia, ak navštívia aspoň raz ročne kúpele v rámci welness pobytov, kde sa skúsený tím masérov bude venovať práve ich chrbtici.

Čo robíte pre zdravie svojej chrbtice vy? Napíšte svoje tipy do diskusie.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…