Dobré noviny
Päť kľúčových bodov, ktoré rozhodnú v amerických voľbách
SITA
SITA

Päť kľúčových bodov, ktoré rozhodnú v amerických voľbách

Hoci Mitt Romney v prvej debate doslova prevalcoval Baracka Obamu, v predvolebných prieskumoch stále vedie rodák z Havaja.

WASHINGTON 5. októbra - Prvá predvolebná diskusia medzi aktuálnym šéfom Bieleho domu Barackom Obamom a republikánom Mittom Romneym patrila k jedným z najviac sledovaných politických súbojov tohto roka.

V Colorade triumfoval bývalý guvernér štátu Massachusetts, ktorý si tak udržal šancu stať sa po novembrových voľbách prezidentom Spojených štátov.

Hoci Romney doslova prevalcoval Obamu, v predvolebných prieskumoch stále vedie rodák z Havaja.

Ako ukázal prieskum agentúry Reuters a spoločnosti Ipsos, po debate vníma Romneyho pozitívne už 51 percent voličov. Prezidentovi Barackovi Obamovi jeho menej výrazné vystúpenie napriek tomu neuškodilo. Obhájil svoju rolu favorita a ostáva na čele s nezmenenými 56 percentami.

Ako však uviedla televízia BBC, nielen predvolebné diskusie sú dôležité pre celkový triumf vo voľbách. Hlasovanie v zámorí totiž ovplyvňujú aj ďalšie oblasti. Pozrite si, ktoré sú tie najvýznamnejšie.

Päť kľúčových faktov o prezidentských voľbách:

Ekonomika a nezamestnanosť

Až 80% amerických voličov sa počas predvolebnej kampane zaujíma, aké návrhy majú prezidentskí kandidáti pre oblasť ekonomiky. Uviedla to agentúra pre výskum verejnej mienky Rasmussen Reports.

„Najväčšou témou je ekonomika a práca,“ uviedol Scott Rasmussen a dodal: „Túto tému nesledujú iba nezamestnaní Američania, ale aj približne 28 percent voličov, ktorí sa o svoju prácu boja.“

Okrem otázky nezamestnanosti trápi obyvateľov Spojených štátov aj trh s nehnuteľnosťami.

„Iba 47 percent majiteľov domov si myslí, že ich nehnuteľnosť má vyššiu cenu ako hypotéka. To je neuveriteľné číslo. Boli sme naučení, že kúpime nehnuteľnosť a budeme sledovať, ako jej cena rastie. Ľudia sa cítia byť zradení,“ doplnil Rasmussen.

Nezamestnanosť v Spojených štátoch prekročila 8% a verejný dlh krajiny sa vyšplhal na viac ako 16 biliónov dolárov.

Komentátori a analytici sa právom pýtajú, prečo Obama vedie nad Romneym.

Rasmussen tento netradičný sociologický jav vysvetľuje takto: „Američania nemajú pocit, že by na tom boli lepšie ako pred štyrmi rokmi, ale boja sa, že to bude horšie. Mnoho voličov si myslí, že Romneyho politika by nebola lepšia ako Obamove kroky.“

Nerozhodnuté štáty

O triumfe demokratov alebo republikánov v najväčšej miere rozhoduje práve hlasovanie v tzv. „nerozhodnutých štátoch“.

Najviac sledované je Ohio. Od roku 1960 tam triumfoval kandidát, ktorý sa neskôr stal aj šéfom Bieleho domu.

Štát si vyslúžil povesť akého si mystického mesta, čo však nie je veľmi príjemné pre tamojších obyvateľov.

Predvolebná kampaň je tam najvýraznejšia zo všetkých štátov USA.

V hlavnom vysielacom čase zaplavujú lokálne televízie spoty kandidátov, obyvateľom vyvolávajú dobrovoľníci a presviedčajú ich, koho voliť.

Zmena elektorátu

Každý mesiac získa v Spojených štátoch volebné právo takmer 50-tisíc Hispáncov.

Tento rok sa obaja kandidáti prvýkrát objavili aj v španielsky hovorených médiách.

Republikánska strana je prirodzeným „domovom pre Hispáncov, pretože je domovom príležitosti a nádeje," odkázal Mitt Romney počas zástavky v Miami.

„V roku 2008 získal Barack Obama 68% hlasov z hispánskej komunity. Očakáva sa, že podobný výsledok dosiahne aj v novembri,“ povedal odborník na politiku latinsko-americkej komunity Gabriel Sánchez z univerzity v Novom Mexiku a vysvetlil: „Otázkou nie je, či Romney osloví dosť Hispáncov, ale či táto komunita príde k voľbám v takom počte, aby ovplyvnila výsledok volieb.“

Nie je to len o Američanoch

Do výsledku prezidentských volieb v USA výrazne zasahuje aj geopolitická situácia vo svete a plány v zahraničnej politike kandidátov.

Voliči a médiá si všímajú najmä zhoršenie bezpečnostnej situácie v Líbyi, útoky na ich veľvyslanectvá v arabských krajinách, vojnu v Afganistane, iránsky jadrový program i vzťahy s Čínou a Ruskom.

"Medzi voličmi bude vždy existovať „horúca“ zahranično-politická téma. Moslimovia žijúci v USA sledujú vývoj na Blízkom východe a vzťahy s Izraelom, kubánski emigranti zase situáciu na „ostrove slobody“, povedal profesor politických vied Shaun Bowler z kalifornskej univerzity.

Päť týždňov pred voľbami by mohla karty zamiešať nepokojná Sýria alebo hrozba teroristických útokov. Zahraničná politika kandidátov je citlivo vnímaná aj vo svete, keďže rozhodnutia šéfa Bieleho domu majú výrazný globálny dopad.

Víťaz môže očakávať ťažkosti

Budúci prezident Spojených štátov, ktorý vzíde z novembrového plebiscitu, sa môže pripraviť na veľké spory pri presadzovaní svojho programu. Príčinou je aktuálne politické rozdelenie moci v USA: republikáni kontrolujú snemovňu, senát zase demokrati. „Celý systém bŕzd a protiváh je nastavený tak, že tvorba politiky je veľmi zdĺhavá,“ uviedol Bowler a dodal: „Úroveň blokovania návrhov je v poslednej dobe vysoká aj nad tradičné americké štandardy."

Predvolebné video Baracka Obamu

Predvolebné video Mitta Romneyho

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk, agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?