Dobré noviny
Bratislava sa znova stane centrom animovaného filmu
SITA
SITA

Bratislava sa znova stane centrom animovaného filmu

Jedenásteho ročníka Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti sa zúčastní celkovo 50 animovaných filmov zo 17 krajín.

BRATISLAVA 4. októbra - V Bratislave sa v dňoch 9. až 13. októbra uskutoční 11. ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti - Bienále animácie Bratislava (BAB).

Na podujatí, ktoré sa bude konať v Bibiane, Dome kultúry Dúbravka, Dome kultúry Zrkadlový háj, Kine Mladosť a Filmovom klube 35mm FTF VŠMU, bude súťažiť celkovo 50 animovaných filmov zo 17 krajín.

Slovensko bude zastupovať deväť snímok, čo je vôbec najväčší počet v histórii festivalu. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla programová riaditeľka BAB Katarína Minichová, 11. ročník festivalu ponúkne pestrú kolekciu animovaných filmov pre deti z celého sveta.

Atraktívni zahraniční hostia

V profilových prehliadkach si pripomenie storočnicu českého filmára a výtvarníka Jiřího Trnku, predstaví však aj súčasný český animovaný film portrétom Aurela Klimta.

Osobnosti slovenskej animácie v tomto ročníku zastupuje výtvarník, animátor a ilustrátor Koloman Leššo, ktorého dielo bude vystavené v Bibiane. Na festivale sa predstaví aj ruský režisér Garri Bardin, ktorý uvedie svoju celovečernú snímku Škaredé káčatko a tiež pásmo krátkych filmov.

Ďalším zahraničným hosťom bude francúzsky režisér Jean-François Laguionie, ktorý je nositeľom Čestnej medaily Albína Brunovského. Laguionie spolu so scenáristkou Anik Le Ray predstavia film Obraz a tiež pásmo krátkych filmov spojené s tvorivou dielňou.

Aj Slováci vo svete

Novinkou 11. ročníka je podpora mediálnej výchovy uvedením víťaznej snímky z predchádzajúceho ročníka vo forme výstavy v Bibiane.

Tento rok to bude výstava Putovanie na Južný pól, na ktorej budú môcť deti vstúpiť do príbehu víťazného filmu BAB 2010 Straty a nálezy britského režiséra Philipa Hunta.

Súčasťou festivalu bude tiež programová sekcia Naši vo svete, ktorá približuje profily slovenských tvorcov žijúcich v zahraničí. Tento rok sa tak diváci zoznámia s animátormi Ivanom Abelom (USA) a Petrom Šimkovičom (Nemecko) a výtvarníčkou, režisérkou a ilustrátorkou Blankou Šperkovou (Česko).

Posledná menovaná sa predstaví aj na výstave Okno za oknom, očko za očkom, ktorá sa uskutoční v Galérii Univerzitnej knižnice.

Predstavia sa aj mladí tvorcovia

Šperkovej tvorba bude okrem toho zastúpená aj v cykle Strom a jablko, ktorý predstavuje výtvarníkov a ich rodinných príslušníkov. Spolu s ňou sa tam predstaví aj jej syn Jakub Dvorský, ktorý je autorom edukatívnych počítačových hier.

V sekcii Putovanie za rozprávkou - Višegrádska cesta a priatelia premietnu výber najlepších animovaných filmov z Poľska, Maďarska a Česka. Slovenská animovaná tvorba sa predstaví v sekcii Od ilustrácie k animovanému filmu, v ktorej budú zastúpené tituly úspešných seriálov večerníčkov s účasťou ich tvorcov.

Kolekciu filmov mladých tvorcov zas uvedú v sekcii Mladá slovenská animácia. Rovnako ako v predchádzajúcom ročníku pripravili organizátori aj tvorivé dielne, ktorú budú viesť tvorcovia zo Švédska, Francúzska, Srbska, Rakúska, Chorvátska, Ruska a po prvý raz aj čerství absolventi Ateliéru animácie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.

Viac informácií o programe je na webstránke www.bibiana.sk.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…