Dobré noviny
Minister Glváč vraj vo VOP Nováky zneškodnil časovanú bombu
SITA
SITA

Minister Glváč vraj vo VOP Nováky zneškodnil časovanú bombu

Vojenský opravárenský podnik Nováky má nového strategického partnera. Bude ním MSM Martin a podnik dostane do prenájmu na 20 rokov.

BRATISLAVA 2. októbra – Strategickým partnerom Vojenského opravárenského podniku Nováky bude MSM Martin s.r.o., ktorá vo výberovom konaní predložila najlepšiu ponuku vo všetkých kritériách spomedzi troch uchádzačov. „Zneškodnili sme časovanú bombu v najposlednejšom možnom čase,“ uviedol minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).

Spoločnosť dostane VOP Nováky do dlhodobého 20-ročného prenájmu. Ročne zaň zaplatí 240-tisíc eur, za skladové zásoby zaplatí 10-tisíc eur. „Výbornou správou pre región je, že strategický partner chce vytvoriť 140 pracovných miest oproti súčasným 133,“ povedal Glváč, podľa ktorého podnik prevezme investor od budúceho roka.

Víťaz výberového konania mal podľa neho trikrát lepšiu ponuku. Ponúknutá cena za prenájom zavážila 50 percentami pri rozhodovaní, 40 percent rozhodovania bolo podľa kritéria zachovania pracovných miest, zvyšných 10 percent závažnosti bolo na ponúknutej cene zásob. Súčasné reštrukturalizačné záväzky VOP Nováky sa pokryjú z nájomného.

Minister skritizoval svojich predchodcov

Podnik, ktorý sa špecializoval na delaboráciu munície, má za sebou tragickú udalosť. Explózia munície vo VOP Nováky 2. marca 2007 usmrtila osem pracovníkov. Vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 sa zranilo ľahšie.

Potom nasledovali problémy s udržaním výroby. Vlani zaznamenal stratu prevyšujúcu 2,2 milióna eur. Glváč zhodnotil, že podnik našiel pred totálnym krachom, pričom prežíval len vďaka štátnym zákazkám najmä z rezortu obrany. Pritom situácia vo VOP Nováky mohla byť podľa ministra vyriešená oveľa skôr.

Glváč kritizoval svojich predchodcov. "Pán Galko za 15 mesiacov so žiadnym riešením neprišiel, rovnako ani pani Radičová. Tá sa však na ministerstve obrany veľmi nezdržovala," vyhlásil Glváč, podľa ktorého k nepriaznivej situácii prispeli veľmi zlé politické rozhodnutia a vyjadrenia v roku 2011, keď ministerstvo obrany neposkytovalo podniku dostatočné krytie výroby a dostal sa do reštrukturalizácie.

Údajne došlo k zneisteniu veriteľov a VOP Nováky musel všetky svoje záväzky platiť v hotovosti, na čo v danom momente nemal prostriedky. "za pána Galka a pani Radičovej sme tu mali tiež nevydarený pokus o skrytú privatizáciu - bol to blízky človek SDKÚ," dodal Glváč. Tvrdí, že Galko chcel VOP Nováky nadobro zrušiť, o čom hovorí materiál Východiská strategického hodnotenia obrany.

Vstup strategického podniku odsúhlasila vláda

Súčasné vedenie MO napokon navrhlo, aby do podniku vstúpil strategický partner, čo odsúhlasila v auguste vláda, potom bolo vypísané verejné výberové konanie. Víťazná MSM Martin je podľa neho prepojená na českú spoločnosť, ktorá má špeciálnu výrobu, takže si myslí, že aj v Novákoch ju zachovajú. Podľa obchodného registra je jedným zo spoločníkov firmy pražská spoločnosť EXCALIBUR ARMY.

Podľa Glváča teraz môžu riešiť reštrukturalizáciu a možno aj hľadanie strategického partnera iným podnikom, ktoré sa nachádzajú v rovnakom, alebo možno aj horšom stave.

Ako príklady spomenul VOP Trenčín a LOT Trenčín, pričom je tam viac zamestnancov a strácajú určité spôsobilosti. Minister hovorí, že ich agónia sa predĺžila tým, že boli viac v milosti bývalých ministrov a tak dostávali viac prostriedkov z rezortu obrany.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…