Dobré noviny
V Bratislave sa v piatok stretnú Priatelia kohézie
SITA
SITA

V Bratislave sa v piatok stretnú Priatelia kohézie

Proti škrtaniu rozpočtu EÚ vystúpi deväť premiérov, vyjadril sa premiér Fico.

BRATISLAVA 1. októbra – Premiéri deviatich krajín EÚ a Chorvátska, ktoré do únie vstúpi na budúci rok, sa v piatok stretnú v Bratislave, aby spoločne vystúpili proti skracovaniu rozpočtu EÚ na roky 2014-2020.

Ďalších šesť štátov bude na stretnutí predsedov vlád členských krajín EÚ, združených v neformálnom zoskupení Priatelia kohézie, zastúpených na úrovni štátnych tajomníkov a ministrov. Do Bratislavy príde aj predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a šéf europarlamentu Martin Schulz. Informoval o tom premiér Robert Fico na dnešnej tlačovej besede.

"Môžem potvrdiť, že v piatok na stretnutí Priateľov kohézie budú prítomní aj premiéri Českej republiky, Maďarska, Poľska, Estónska, Lotyšska, Rumunska, Bulharska, Slovinska, Chorvátska," uviedol predseda vlády. Predstavitelia pätnástich štátov chcú podpísať spoločnú deklaráciu, podľa ktorej by EK mala mobilizovať všetky nástroje podporujúce hospodársky rast.

"Verím, že hlas, ktorý príde zo Slovenska v piatok, bude významný, pôjde o pätnásť, šestnásť krajín, ktoré majú rovnaký názor a ak to bude podporené aj EK a Európskym parlamentom, tak toto môže významne ovplyvniť konečnú podobu rozpočtu EÚ na roky 2014-2020," zdôraznil Fico.

Premiér pripomenul, že Slovensko čerpá z eurofondov veľmi veľa peňazí, a preto by nám malo záležať na tom, ako rozpočet bude vyzerať. "V minulých rokoch až 76 percent všetkých verejných investícií na Slovensku bolo financovaných z eurofondov," dodal. EÚ je dnes podľa Fica v otázke rozpočtu rozdelená na krajiny, ktoré sú čistými platcami a ktoré požadujú škrtanie rozpočtu, a na štáty, ktoré tvrdia, že rozpočet je vyvážený a dobrý tak, ako ho nastavila EK.

Čistí platcovia ďalej podľa Fica tvrdia, že ak sa má rozpočet škrtať, tak najmä na úkor kohézie, teda politiky zmierňovania rozdielov medzi jednotlivými regiónmi EÚ. Práve proti tomu sú Priatelia kohézie, ktorí sa stretnú v Bratislave.

Neformálnu skupinu Priatelia kohézie tvorí 15 členských krajín EÚ: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko. Vstup Chorvátska do EÚ sa očakáva 1. júla 2013 po ratifikácii zmluvy o pristúpení všetkými členskými krajinami únie.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…