Dobré noviny
Školy si opäť počítajú svoju ekologickú stopu
Dobré noviny
Dobré noviny

Školy si opäť počítajú svoju ekologickú stopu

Už po tretí raz bude Svetový deň životného prostredia na Slovensku aj dňom odovzdávania Certifikátov ekologickej stopy.

BRATISLAVA 5. júna - Na realizácii školského programu pracuje tím ľudí z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR - Slovenskej agentúry životného prostredia. Aj tento rok bude odovzdávanie certifikátov vo virtuálnej, environmentálne šetrnej rovine. Držiteľom elektronického certifikátu na aktuálny školský rok budú školy, ktoré si do dnešnej polnoci vypočítajú svoju ekologickú stopu vo všetkých ôsmich oblastiach spotreby. Doteraz tak urobilo 607 materských, základných a stredných škôl.

Elektrina, kúrenie, voda, stravovanie, odpad, doprava, budovy a pozemky, nákup a stravovanie. Toto je osem hlavných kategórií spotreby, v ktorých školy počítajú svoj vplyv na životné prostredie - ekologickú stopu. Hlavným cieľom školského programu je, aby mládež pochopila vplyv svojich každodenných aktivít na planétu Zem. Toto poznanie jej dá podnet k skúmaniu svojich každodenných rozhodnutí. V rámci svojich konaní budú hľadať následne také voľby, ktoré sú v prospech životného prostredia.

Program Ekologická stopa sa realizuje v rámci projektu Zlepšenie environmentálneho povedomia v oblasti ochrany prírody a krajiny (vrátane NATURA 2000). Program je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Pri realizácii programu Slovenská agentúra životného prostredia spolupracovala aj so spoluautorom projektu z Veľkej Británie - Jamesom Hindsonom.

Ekologická stopa vyjadruje vplyv našich aktivít na planétu Zem. Čím väčšia stopa, tým väčší vplyv na prírodu. V súčasnosti sa používa ako základný merateľný ukazovateľ trvalo udržateľného rozvoja a zároveň účinná edukačná metafora. Školský program Ekologická stopa je prvý svojho druhu na Slovensku a pravdepodobne len piaty vo svete. Napriek tomu, koncept ekologickej stopy existuje už viac ako 15 rokov. Jej autormi sú dvaja kanadskí vedci Wackernagel a Rees. Ekologickú stopu si môže vypočítať aj každý sám na webovom portáli programu www.ekostopa.sk.

Už ste čítali?