Dobré noviny
Matovičovci myslia na odpočinok, chcú predĺžiť nočný pokoj
SITA
SITA

Matovičovci myslia na odpočinok, chcú predĺžiť nočný pokoj

Obyčajní ľudia navrhujú predĺžiť pokoj z noci aj na nedele a sviatky, aby ani v tieto dni nebol nik obťažovaný hlukom, či aktivitami prekračujúcimi limity slušnosti.

BRATISLAVA 1. októbra – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú predĺžiť pokoj z noci aj na nedele a štátne sviatky.

V návrhu novely zákona o priestupkoch, ktorú predložili do parlamentu navrhujú, aby sa režim pokoja týkal nielen nočného času medzi 22:00 a 6:00, ale aj dní štátneho sviatku a dní pracovného pokoja.

Podľa predkladateľov návrhu, ktorými sú Mikuláš Huba, Eva Horváthová a Miroslav Kadúc, pokoj "neznamená vylúčenie alebo obmedzenie pracovnej alebo voľnočasovej aktivity počas týchto dní, pokiaľ nie sú zakázané osobitnými predpismi.“

Znamená však vylúčenie alebo obmedzenie takých aktivít, ktoré by druhé osoby mohli považovať za neúnosné pre svoj pokojný odpočinok počas zákonom vymedzených dní, resp. časových intervalov týchto dní. Rozsah takýchto aktivít by mal byť predmetom úpravy všeobecne záväzného nariadenia obce.

Podľa poslancov OĽaNO každý má právo na odpočinok a na rešpektovanie určitého pokoja, počas ktorého sa človek dokáže fyzicky i psychicky zregenerovať, aby mohol aj naďalej fungovať ako ľudská bytosť a plnohodnotný člen spoločnosti. Návrh zákona je formulovaný s prihliadnutím na tradície, keď napr. nedeľa alebo cirkevné sviatky, z ktorých mnohé sú aj štátnymi sviatkami, sú dlhodobo vnímané ako dni pracovného pokoja, a to z pohľadu kultúrneho, spoločenského a náboženského.

„Návrh zákona je zároveň formulovaný aj s prihliadnutím na pretrvávajúce požiadavky mnohých občanov, ktorí sa dožadujú pokojného odpočinku aspoň v dňoch, ktoré sú štátnymi sviatkami, sviatkami alebo nedeľami a nechcú byť obťažovaní osobami, ktorí neraz práve tieto dni využívajú na rôzne aktivity prekračujúce nielen limity slušnosti a verejného poriadku, ale často aj limity stanovené predpismi na ochranu verejného zdravia pre hluk a vibrácie,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…