Dobré noviny
Film Nickyho rodina boduje, v Londýne získal ďalšie ocenenie
SITA
SITA

Film Nickyho rodina boduje, v Londýne získal ďalšie ocenenie

Ocenenie od FIAT/IFTA je už 27. ocenením pre tento úspešný slovensko-český dokument.

BRATISLAVA 30. septembra - Film Nickyho rodina (2011) Patrika Pašša a Mateja Mináča získal Výročnú cenu Medzinárodnej federácie televíznych archívov FIAT/IFTA za najlepšie využitie archívov v dokumentárnom filme.

Tvorcom ju v Londýne odovzdali v sobotu večer. Na slávnostnom podujatí v priestoroch Britského filmového inštitútu sa osobne zúčastnil aj 103-ročný Sir Nicholas Winton.

"Prestížna cena FIAT/IFTA Award od svetovej federácie televíznych archívov v samom epicentre filmu udelená nášmu filmu za účasti samotného Sira Wintona, to bolo pre nás jedinečnou a dojemnou udalosťou. Boli sme prešťastní, že Nicky sám zažil, ako nesmierne silne jeho film pôsobí na celom svete a s Patrikom Paššom nám bolo cťou odovzdať cenu jemu. Kto viac si ju zaslúži ?" povedal po vyhlásení výsledkov režisér snímky Matej Mináč.

"My, filmári, sme len služobníkmi posolstva humanity a slušnosti, ktoré svojím životom realizuje Nicky Winton,“ doplnil producent Patrik Pašš. Krásny sklenený artefakt odovzdali slovenskí filmári Sirovi Wintonovi ako výraz vďaky a súčasne dôkaz toho, že príbeh jeho života a životov ním zachránených detí oslovuje divákov rovnako intenzívne kdekoľvek sa premieta. Cena od FIAT/IFTA je už 27. ocenením pre tento úspešný slovensko-český dokument.

Nickyho rodina je príbehom Sira Nicholasa Wintona, ktorý v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy 669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch.

Napriek veľkému humánnemu skutku sa Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke. Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.

O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy.

V Nickyho rodine sa viac zameral na jednotlivé osudy zachránených detí z Československa. Zo zoznamu 669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení. Agentúru SITA informovala Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…