Dobré noviny
Ľudia chcú robiť na dohodu, ochota je najvyššia za 10 rokov
SITA
SITA

Ľudia chcú robiť na dohodu, ochota je najvyššia za 10 rokov

Najviac uchádzačov o prácu naďalej hľadá trvalý pracovný pomer. O prácu na dohodu majú záujem hlavne mladí ľudia do 24 rokov.

BRATISLAVA 30. septembra - Väčšina uchádzačov o prácu má záujem o trvalý pracovný pomer, prácu na plný úväzok hľadá 83 percent ľudí.

Za posledných desať rokov však stúpol počet záujemcov o prácu na dohodu.

Kým v roku 2003 chcelo takýto typ práce 20 percent ľudí, tento rok je to viac ako tretina - 35 percent uchádzačov. Vyplýva to z údajov spoločnosti Profesia.sk.

"Ľudia sú dnes flexibilnejší ako boli pred desiatimi rokmi. Skupina ľudí, ktorá chcú pracovať na trvalý pracovný pomer, je rovnaká ako v minulosti. Skupina tých, ktorí si hľadajú prácu na skrátený pracovný úväzok alebo alternatívne pracovné úväzky, však stúpla. Záujem stúpol najmä o dohody,“ povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

O prácu na dohodu majú záujem hlavne mladí ľudia do 24 rokov. Spomedzi všetkých, ktorí sú ochotní pracovať na dohodu, pätina ani inú formu práce nehľadá. "Predpokladáme, že ide o študentov, ktorí si chcú popri štúdiu aspoň čiastočne privyrobiť," dodala Molnárová.

Firmy chcú ľudí na plný úväzok

O prácu na plný úväzok malo záujem 83 percent uchádzačov aj v roku 2003.

Kým počet tých, ktorí chcú prácu na dohodu stúpol, pri záujemcoch o skrátený pracovný úväzok je to približne rovnaké.

V roku 2003 to bolo 21 percent ľudí a tento rok portál Profesia.sk zaznamenal 22-percentný záujem o tento typ pracovného úväzku. Na živnosť chcelo v roku 2003 pracovať desať percent ľudí, v roku 2012 to bolo 12 percent uchádzačov.

Väčšina firiem - 89 percent chce zamestnávať ľudí hlavne na plný úväzok. O zamestnancov na dohodu malo tento rok záujem 12 percent firiem, v roku 2003 to bolo sedem percent. Zamestnancov na skrátený úväzok chcelo v roku 2012 päť percent firiem a o pracovníkov na živnosť malo tento rok záujem 12 percent firiem.

Voľných miest je stále málo

Celkovo počet pracovných ponúk na portáli Profesia.sk ani po štyroch rokov od krízy nedosiahol predkrízový stav. Firmy zverejnili za prvý polrok 2012 o 12 percent menej ponúk na trvalý pracovný pomer, ako v rovnakom období v roku 2008. Na rozdiel od ponúk na trvalý pracovný pomer počet ponúk na dohodu stúpol od krízy takmer šesťnásobne. Počet živností stúpol za posledné štyri roky takmer trojnásobne.

O dohodárov majú väčší záujem malé firmy. Najviac ponúk pribudlo od firiem do 49 zamestnancov. Najväčšími zadávateľmi na dohodu sú v súčasnosti personálne agentúry, informovala Molnárová.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…