Dobré noviny
Nová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach bude výkonná
SITA
SITA

Nová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach bude výkonná

Nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mohla mať výkon 2 400 MW, vysvitlo ti zo o štúdie realizovateľnosti.

BRATISLAVA 30. septembra - Nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach môže mať výkon až 2 400 megawattov (MW). Vyplýva to zo štúdie realizovateľnosti, ktorú vypracovala Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), a ktorej časť zverejnil na medzinárodnej konferencii SES 2012 jej generálny riaditeľ. Štefan Šabík.

“Výsledky štúdie potvrdili, že pre projekt výstavby nového jadrového zdroja sú za predpokladu splnenia ďalších podmienok a odporúčaní vyplývajúcich z jednotlivých fáz projektu, realizovateľné varianty jednoblokového alebo dvojblokového usporiadania do spomínaného celkového výkonu,“ uviedol Šabík.

V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse.

Najvýhodnejšia je dodávka na kľúč, vyplynulo z analýz

“Z analýz vyplynulo, že všetkých šesť projektov má potenciál naplniť základné predpoklady projektu nového jadrového zdroja. Je ale potrebné dodať, že toto hodnotenie z budúceho výberu hlavného dodávateľa nediskvalifikuje prípadných iných dodávateľov tlakovodných jadrových elektrární,“ spresnil Šabík.

Štúdia realizovateľnosti taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky.

Podľa Šabíka už dnes by sa malo začať s náborom a odbornou prípravou vysokokvalifikovanej pracovnej sily potrebnej pre výstavbu jadrovej elektrárne.

“Počítame s tým, že na začiatku výstavby budeme potrebovať približne 300 vlastných zamestnancov a cca 150 externých pracovníkov špecializovaných spoločností. Celkový počet zamestnancov Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska počas prevádzky by mal dosiahnuť číslo 650,“ povedal Šabík.

Nová elektráreň bude stáť štyri až šesť miliárd eur

Štúdia potvrdila slová ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, že reálne spustenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. “Štúdia realizovateľnosti je v súčasnosti predmetom ďalšieho vyhodnocovania a analýz, ktorých výsledkom bude spracovanie podnikateľského zámeru spoločnosti JESS a stanovenie ďalších postupov,“ konštatoval Šabík.

Podľa pôvodných plánov mala byť nová jadrová elektráreň postavená na mieste v súčasnosti odstavených jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2020, pričom prípravná fáza mala trvať do roku 2014, kedy sa mala začať aj jej výstavba. Nová elektráreň by mala podľa pôvodných plánov stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s., ktorá vlastní 51-percentný podiel a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií spoločnosti. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…