Dobré noviny
Ceny nafty a benzínu v Európskej únii stále klesajú
SITA
SITA

Ceny nafty a benzínu v Európskej únii stále klesajú

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,2 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššie o 2,4 centu za liter.

BRATISLAVA 28. septembra - Priemerné ceny benzínov a nafty v Európskej únii pokračujú v poklese. Benzíny zlacneli o viac ako 1 cent za liter v priemere, nafta o viac ako 1,5 centu za liter.

Slovensko je po minulom týždni 16. v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. “V rebríčku najnižších cien nafty sme klesli z 15. na 18. miesto,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,2 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššie o 2,4 centu za liter. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je drahšia len v Maďarsku.

Benzíny bez daní na Slovensku sú v porovnaní s okolitými členskými krajinami lacnejšie v Poľsku a v Rakúsku. Naftu bez daní máme najdrahšiu.

Ak sa slovenský motorista rozhodne ísť tankovať do okolitých krajín, tak do Poľska sa mu oplatí zájsť pre benzín v priemere 41 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku.

"Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 40 kilometrov,“ dodal Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 18 kilometrov ďaleko, do Česka asi 12 kilometrov a do Maďarska 9 kilometrov.

“Vodičom z Maďarska sa oplatí tankovať naftu na Slovensku asi 21 kilometrov od ich štartovacieho miesta,“ dodal Novotný.

V priemere sú benzíny v únii drahšie od septembra 2011 o 17 centov za liter (o 11,3 %), nafta je pre celú EÚ drahšia o 14,3 centu za liter (o 10,4 %). Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 12,2 centu za liter (o 8,9 %), a ceny benzínov o 13,7 centu za liter (o 9,4 %).

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…