Dobré noviny
Barma sa mení, bývalý generál junty vzdal hold Su Ťij
SITA
SITA

Barma sa mení, bývalý generál junty vzdal hold Su Ťij

Ešte pred necelými dvoma rokmi by sa nositeľka Nobelovej ceny mieru podobného vyjadrenia od opozičného prezidenta Theina Seina nedočkala.

NEW YORK 28. septembra - Barmský prezident Thein Sein vzdal vo štvrtok nečakane verejný hold opozičnej líderke Aun San Su Ťij. Stalo sa tak počas jeho prejavu k Valnému zhromaždeniu OSN v New Yorku.

Bývalý generál junty, ktorý stojí za nedávnymi politickými zmenami v krajine, zagratuloval nositeľke Nobelovej ceny mieru k poctám, ktorých sa jej dostalo za jej "snahy o demokraciu" počas jej súčasného triumfálneho turné po Spojených štátoch.

Americký Kongres udelil minulý týždeň dlhé roky väznenej Su Ťij najvyššie štátne vyznamenanie, pričom v krajine získala aj radu ďalších ocenení. Išlo pritom o prvý prípad, keď barmský líder spomenul Su Ťij na medzinárodnej pôde.

Prezident tiež povedal, že jeho krajina podnikla nezvratné kroky smerom k demokracii a päť desaťročí autoritárskej vlády necháva za sebou. Jeho reč prenášala naživo barrmská štátna televízia, čo je doteraz rovnako.

Ešte pred necelými dvoma rokmi by boli takéto vyjadrenia barmského prezidenta nemysliteľné. Su Ťij strávila za vlády junty dlhé roky v domácom väzení a prepustili ju až v novembri 2010. V súčasnosti je členkou parlamentu, kde bojuje za demokratické zmeny v krajine ako aj stiahnutie medzinárodných sankcií.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…