Dobré noviny
Predvianočnú náladu budú v RTVS dopĺňať koncerty i sitkom
SITA
SITA

Predvianočnú náladu budú v RTVS dopĺňať koncerty i sitkom

Rokovania Václava Miku s generálnym riaditeľom Českej televízie Petrom Dvořákom pokračujú, do konca roka by chceli podpísať dlhodobú zmluvu o spolupráci.

BRATISLAVA 27. septembra - Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pripravuje na vianočné obdobie nové programy - sériu adventných koncertov na Dvojke, nedeľný program Slovensko 2012 na Jednotke a pravdepodobne aj prvé diely pripravovaného sitcomu, situačného komediálneho seriálu.

Ich výrobu a zaradenie do programu umožní dodatok k zmluve RTVS so štátom pre tento rok, ktorý dnes prerokovala a schválila Rada RTVS.

Dodatok sa týka častí venovaných investíciám aj programu. Štruktúra investícií sa nemení, ide o to, aby ich RTVS stihol vyčerpať, konštatoval počas rokovania rady Václav Mika.

Radou prerokovaný návrh dodatku k zmluve so štátom pre tento rok obsahuje nové programové projekty aj projekty, ktoré pokračujú, kde sa spresnili len technické parametre. Dodatok podľa Miku obsahuje oproti predošlému tri nové formáty. Dva sú v rámci nového vianočného cyklu.

Kvalita aj kvantita

"Dvadsať živých ekumenických vysielaní unplugged koncertov na Dvojke počas adventu, od pondelka do piatku. Je to veľmi ambiciózny projekt, ktorý v sebe zahŕňa kultúrny, ekumenický, regionálny a samozrejme aj kvalitatívny potenciál." Druhým adventným formátom bude na Jednotke program Slovensko 2012 - "veľká life šou, ktorá pripomenie rozhodujúce udalosti roka 2012 na Jednotke o 20:00 počas adventu", opísal oba formáty pre médiá Mika.

Podľa šéfa RTVS totiž verejnoprávna televízia musí v adventnom čase priniesť obsah, ktorý je úplne odlišný od toho, čo prináša trh. Pripravený je aj sitcom - komediálny situačný seriál, prvé časti by sa mali vysielať už v tomto roku. Seriál je totiž podľa Miku pripravený po stránke pilotnej časti, aj jeho obsadenia.

Mika verí, že na budúci rok sa RTVS podarí dohodnúť v rámci zmluvy so štátom viac peňazí ako v tomto roku. Dôvodom je finančná situácia RTVS. Verejnoprávne spojené médium totiž získava na tzv. koncesiách približne 70 - 71 miliónov eur, ktoré sa rozdeľujú medzi STV a SRo. Nejaké zdroje môže v budúcom roku získať aj z reklamy, ktorej podiel na vysielaní však zo zákona klesá, tiež z predaja nehnuteľného majetku v Banskej Bystrici.

Dúfajú vo viac peňazí

Na riadne fungovanie televízie aj rozhlasu by RTVS potreboval približne 100 miliónov eur. Budúcoročný dodatok k zmluve by mal byť zároveň voľnejší v charakterizovaní programov, na ktorých výrobu prispeje štát.

"Pokiaľ sa bavíme o zmluve so štátom, tak z môjho pohľadu ideme takmer na dvojnásobok toho súčasného objemu, to znamená zo 14 na nejakých 20 až 25 miliónov eur," doplnil pre médiá predseda Rady RTVS Miroslav Kollár.

Podotkol, že vychádza z informácií od generálneho riaditeľa RTVS po rokovaniach na ministerstve kultúry. Zvyšovanie objemu zmluvy so štátom je pre RTVS aktuálne, ak sa nezmení výška úhrad za vysielanie (tzv. koncesií). Rokovania Václava Miku s generálnym riaditeľom verejnoprávnej Českej televízie Petrom Dvořákom pokračujú. Stretávajú sa pravidelne každé dva týždne.

Živá spolupráca

"Zatiaľ sme v štádiu, že sme si vytypovali všetky potenciálne oblasti spolupráce. Nie sú dve ani päť, je ich viacej, s tým, že ich napĺňame obsahom a ambíciou je do konca roka podpísať zmluvu, ktorá zastreší väčšinu oblastí - strešnú dlhodobú zmluvu o spolupráci," povedal novinárom šéf RTVS.

Mika ešte počas výberového konania šéfa RTVS avizoval, že chce zintenzívniť spoluprácu RTVS s Českou televíziou, ktorej šéfuje jeho bývalý kolega Petr Dvořák (exriaditeľ Novy). "Komunikáciu máme otvorenú, ako bývalí kolegovia, takže sa nám robí spolu veľmi jasne a dobre," dodal po dnešnom rokovaní Rady RTVS pre médiá Mika.

Mika dnes Radu RTVS medzi iným informoval o tom, že rokuje so spoločnosťou Towercom. Chce, aby sa zlepšilo pokrytie domácností signálom tak, aby všetci, čo platia koncesie, mohli prijímať signál RTVS, Slovenskej televízie.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…